Co dělat v případě svalového napětí - příčiny, léčba, prevence

Mnoho po těžké fyzické práci cítí bolest ve svalech. Pokud tato bolest ustane po 2–3 dnech, je vše v pořádku. A pokud ne, pak je to zranění (například protahování). Pojďme diskutovat, co dělat, když natahujeme svaly a odkud pochází.

Příčiny výronů

Příčiny zranění lze rozdělit na technické a fyziologické.

Technické důvody

Jedná se o velkou skupinu důvodů, proč se vyrábí výrony a slzy, které jsou kombinovány chybami v technice cvičení:

  • špatné rozcvičení;
  • trhliny;
  • těžké váhy;
  • překročení počtu opakování.

V první řadě - špatné rozcvičení. Když jsou svaly studené, zvýšené zatížení na nich může poškodit svalová vlákna. V lidech se nazývá "strečink". V nejhorším případě můžete částečně roztrhnout sval.

Teoreticky je možné vytáhnout jakýkoliv sval. Nejzranitelnější jsou však deltové svaly, bicepsy, záda a záda, vnitřní povrch stehna. Ramena jsou v této skupině zahrnuta kvůli „nešťastnému“ umístění šlach, které jsou během pohybu vystaveny tření. Proto, trénink ramenních svalů bezPředehřátí může rychle vést k poškození svalů. Svaly na ramenou jsou tedy častěji taženy než na noze. A někdy se to děje a protahuje břišní svaly.

Během průlomu riskujete lámání šlach a vazů. Pokud nemůžete zvednout váhu hladce, nedělejte to prostřednictvím podvádění. Je lepší požádat přítele, aby vám pomohl na vzestupu a udělal negativní opakování s takovou váhou. Výhody tohoto budou mnohem větší.

Dalším problémem souvisejícím s technickou stránkou cvičení je zrušení velkých hmotností. Situace jsou obzvláště nebezpečné, když začátečníci učí své schopnosti .

Jejich svaly ještě nejsou zvyklé na vysoké zatížení a technika ještě není dokonalá. V takové situaci, při zvýšení maximálních hmotností, je samozřejmě riziko protažení vysoké. Pokud začátečník okamžitě vezme palačinku o hmotnosti 25 kg a začne provádět zvedání těla, i přesto, že břišní svaly jsou silné, můžete je vytáhnout. Provádění dřepu nesprávnou technikou může protáhnout svaly kyčle a tak dále.

Když se sportovec snaží „skóre“ svalů s lehkými váhami a velkým počtem opakování, je také možné natáhnout sval. A ve výcviku nebudete rozumět tomu, co jste udělali. Bolest přijde později a nebude dlouho pryč. Svalové svaly se nejčastěji zranily bezprostředně po zranění. Ramena naopak mohou onemocnět později.

Fyziologické problémy

Zdraví svalů (boky, břicho, ruce a nohy, záda) závisí na naší výživě. Je třeba konzumovatdostatečné množství všech nezbytných látek, aby byla svalová tkáň silná a pružná.

Stává se tak, že člověk má zlomený metabolismus a jeho svalová tkáň není dost silná, bez ohledu na to, co dělá. Je nutné přizpůsobit se této funkci, aby nedošlo k zranění často.

S takovými problémy můžete utrpět zranění při sebemenším zatížení. A kde je pro zdravého člověka obtížné svrhnout něco, například opět v oblasti břicha.

Co dělat, když jste natáhli sval

Jak zjistit, zda máte strečink

Na začátek, pojďme zjistit, jak pochopit, že jsi vytáhl sval. Protahování může nastat během cvičení - v jednom bodě budete cítit ostrou bolest. Síla bolesti bude přímo záviset na závažnosti poranění. Drobné protahování nesmí zasahovat do vaší práce. Těžká zranění způsobí pekelnou bolest, kterou nemůžete překonat bez anestezie.

V některých případech dochází k bolesti po výronech. Například dnes jste hráli stolní tenis a sklouzli, téměř seděli na rozkolech (navzdory tomu, že na něj nemůžete sedět). Dokud budete hrát dál, není žádná bolest. Doma, po nějaké době bez pohybu, budete cítit ostrou bolest někde na zadní nebo vnější části stehna. To je pomalá bolest.

Několik hodin po bolestivých pocitech, při zkoumání místa poranění, otoku, může být detekováno zarudnutí. Druhý den se na tomto místě může vytvořit malá modřina (modrá - žlutá). Pokud anoobjevily se známky - máte přesně protahování.

Nezaměňujte protahování se zlomeninami a zlomeninami. Například, když vaše noha nečekaně spadne do malé díry při chůzi, položíte nohu na stranu. Svaly nemají čas fixovat polohu nohy, což vede k tomu, že celá zátěž přechází do vazů. Samozřejmě se mohou zlomit. V tomto případě noha v oblasti kotníku bobtná na obou stranách. Po jednom nebo dvou dnech se objeví rozsáhlá modřina. V tomto případě může být mezera nebo trhlina v kosti.

Co dělat, když k tomu dojde

Co mám dělat, když vytáhnu sval? Jakmile cítíte bolest, přestaňte cvičit. Je lepší nedokončit trénink v tento den - musíte jít domů a odpočívat. V závislosti na stupni poranění může bolest ustoupit po 3 dnech. A možná zůstaneš s tebou několik týdnů.

Vaším úkolem není zabývat se bolestí. Je nutné řídit krev, ale bez zapojení bolavého svalu.

První věc, kterou musíte udělat po zranění, je přestat cvičit a zajistit svalový klid alespoň týden. Například, pokud jste stáhli stehenní svaly, odstranit zatížení na nohou, chodit opatrně, takže nemusíte cítit bolest.

Můžete přijít na další trénink, ale neudělejte ta cvičení, do kterých je zapojen bolavý sval.

Pokud vaše břišní svaly bolí, noste vlněný obvaz a snažte se nesměj se. To se stává velmi vzácně, ale to se stává. Často, když pracuje přes břišní svaly (obzvláště když zvedne nohy), horní přední část stehna může onemocnět. To zasahujejakékoli práce s tiskem.

Když jsou svaly na nohou taženy, odstraňte běh, skákání, dřepy a všechna cvičení, která zahrnují vaše nohy. Počkejte týden a pak začněte cvičit.

Pokud trpíte silnou bolestí, doporučuje se lokálně použít anestetickou mast. Uvažujme, že bolest je známkou zranění. Pokud to necítíte, může to ještě více ublížit.

Pokud po týdnu odpočinku bolest neprošla, poraďte se s traumatologem. Po vyšetření vám může poskytnout fyzioterapii.

Další vzdělávání po zranění

\ t

Když jste tedy čekali týden, je čas vyzkoušet si bolavý sval v posilovně. Pokud vaše břišní svaly bolí, zkuste zvednout trup po zahřátí. Dělej všechno opatrně, bez trhání, pozorně naslouchej tělu kvůli bolesti.

Pokud je zranění na noze, posaďte se bez váhy. Neubližuj? Vezměte si prázdný krk. Začněte posilovat natažené svaly lehkými šupinami. Vaším úkolem je rehabilitace a obnovení předchozího tempa školení.

Co je nebezpečné pokračovat v práci prostřednictvím bolesti

Pokud doufáte, že bolest proběhne během tréninku a bude pracovat dál, můžete získat komplikaci. Šlacha se zapálí, kolem ní se hromadí tekutina. To povede k tomu, že během pohybu uslyšíte charakteristický hluchý křik v bolavém místě.

Časem akutní bolest pomine, ale zánět zůstane. Můžete provádět každodenní procedury (vezměte si konvici v ruce, chůze), ale se silnějším zatížením to budebolí to. A tato bolest neprojde.

Pokud jste nastoupili do takové situace, je čas obrátit se na traumatologa. Po MRI vás nasměruje na fyzioterapii.

Hlavní je elektroforéza, která umožňuje, aby léčivo (obvykle jod, dimexid a léky proti bolesti) procházely kůží na správné místo kvůli elektrickému poli. Obvykle je předepsáno 10 ošetření. A to vše končí uzdravením - nyní musíte začít rehabilitaci.

Pokud elektroforéza nestačí, jmenujte dalších 10 sezení magnetické léčby. Toto pravidlo zpravidla končí. Pokud by to nepomohlo, je možné použít neodstranitelný sádrovec po dobu 2 týdnů. Zamyslete se nad tím, zda se zapojit do bolesti.

V době, kdy bolestivé pocity mohou trvat měsíce, šest měsíců nebo více. Pokud není ošetřena, šlacha ztratí pružnost a nebudete schopni plně trénovat. Takže léčit včas.