Co je lepší pro hubnutí a všeobecnou podporu zdraví: běh nebo chůze?

Otázka, zda je lepší běžet nebo chodit, zůstala vždy věčným důvodem k diskusi. Dnes je k tomuto tématu mnoho názorů. Ale budete se muset sami rozhodnout, co vyjádříte. Běh nebo chůze pro hubnutí je ještě více hořící volba. Pojďme na to přijít.

Můžete porovnat?

Abychom vám pomohli rozhodnout, co je lepší běžet a chodit, co je efektivnější, navrhujeme oddělit oba typy pohybu samostatně, identifikovat běžné a identifikovat rozdíly. Pak bude snazší pochopit, co je potřeba a proč. Pojďme!

Chůze

Toto je náš hlavní pohyb - pohyb nohou vzhledem k vodorovnému povrchu. Můžete chodit pomalu, sotva pohybujete nohama, rychlost bude 1-2 km za hodinu. To může být rychlejší, průměrná rychlost chůze je 5-6 kilometrů za hodinu. A můžete jít velmi rychle, až na atletickou chůzi, jejíž rychlost přesahuje 10 kilometrů za hodinu.

Mimochodem, fyziologické indexy během chůze jsou podobné jako u organismu během joggingu a dokonce rychlejší.

Uzavíráme - můžete chodit různými způsoby. Každá metoda a rychlost budou mít svůj vlastní efekt.

Rychlá chůze je užitečná ve výši 1 hodiny denně. Ten, kdo hromadí celkem 1 hodinu chůze denně a myslí sicož je maximální výhoda, je trochu špatné. Když říkají, že je užitečné chodit hodinu denně, znamenají nepřetržitou chůzi. To je kardio zátěž. Pamatujte si, jak dýcháte intenzivní chůzí - zrychlené. A jak se chová vaše srdce - zrychluje. Tak, rychlá chůze, jako běh, může dát kardio stres.

Existuje takový typ jako Skandinávská chůze, s holemi v rukou. Každý krok je doprovázen střídavým zvedáním a spouštěním rukou hole. To je užitečnější než obvyklá chůze, protože svaly paží jsou spojeny s prací. Pohyby rukou usnadňují dýchání, plíce se otevírají více. To znamená, že tělo dostane lepší provzdušnění než při chůzi bez holí.

Pro sportovní účely je nejlepší procházet se v zóně lesa, v parcích. Obecně je lepší chodit tam, kde auta nejezdí, kde je stále čerstvý vzduch. Neměli byste chodit na procházky, kde jsou silné pachy, například v blízkosti drůbežářských farem a chovů hospodářských zvířat. Nepříjemný zápach může poškodit vaše zdraví, musíte si užívat vzduchu!

Chůze pomůže zhubnout. Chcete-li začít zhubnout, stačí rychlá chůze a správná výživa. Pokrok půjde nahoru na kopec, stačí trpělivost.

Běh

Běh také probíhá jinak. Můžete běhat a sprintovat můžete rychlostí až 30 kilometrů za hodinu. Samozřejmě, běh má dobrou výhodu s ohledem na chůzi - to je možnost intervalového tréninku.

Bez ohledu na to, jak rychle je člověkšel, aby se dále zrychlil, jde na útěk. Proto nelze maximální zatížení z chůze ani na sekundu vytáhnout. Ale z běhu se to může naučit. Je nutné běžet co nejrychleji nejméně 20–30 sekund, pak zpomalit a obnovit dýchání. Nemůžete se zastavit úplně v tomto okamžiku, jog, zpomalit co nejvíce, pokud je to nutné, ale běžet.

Ráno je jogging mnohem aktivnější než klidná procházka. Od chůze se tělo neprobudí, naopak chce spát víc. Koneckonců, chůze nezvyšuje tlak, nezvyšuje srdce, takže se probudíte. Ale pokud se rozběhnete - to vše se změní snadno, do té míry, že jste nadechli.

A jak důležitý je provoz pro hubnutí! Pokud tedy porovnáváte běh a chůzi a mluvíte o tom, co je nejlepší pro hubnutí, rozhodně je volba ve prospěch běhu.

A co je zdravější? Zde jsou odpovědi velmi nejednoznačné, podívejme se na to dále. Ale co přesně lze říci o běhu:

 1. Běh spaluje více kalorií než chůze.
 2. Běh přesně utrácí více energie, srdce pracuje rychleji a plíce dýchají těžší a hlubší.
 3. Je to běh, který nám dělá pot, trénuje anaerobní vytrvalost.

Co tedy zvolit?

Chůze nebo běh? Co si vybrat, jak být?

Jste aktivní osoba a chcete, aby vaše postava byla co nejdéle v dobrém stavu, abyste se cítili skvěle každý den. Dobré zprávy - běh a chůzeSkvělé pro dosažení těchto cílů. Vše záleží na vaší touze udržet se v kondici a na svém zdraví:

 1. Někdo nemůže běžet rychle kvůli onemocněním kardiovaskulárního systému. K dispozici je možnost joggingu nebo rychlé chůze.
 2. V případě některých nemocí pohybového aparátu, poranění kloubů a páteře, těhotenství je také nemožné.
 3. Pro ty, kteří jsou příliš líní, než aby mohli běžet nebo ne, je lepší chodit na procházky. Procházka do práce, pokud to počasí dovolí. Chcete pracovat 5 km? Nezáleží na tom, projít takovou vzdálenost za den - přesně tak! Můžete se vrátit zpět autem. Chodit na víkendy do přírody, v parcích, jít tam na čerstvém vzduchu. V zimě lyžujte. Víte, že můžete jít lyžovat nebo můžete běžet. Použijte to!
 4. Pro ty, kteří chtějí zvládnout nový sport, je zde pěší závod. Zkuste to, pokud máte zájem.
 5. Všimli jste si, že prarodiče se začali objevovat v parcích s holemi v ruce? Chodí a jako na lyžích drží v ruce hole pro nordic walking. Jsou to starší lidé, každý má nějaký druh diagnózy, ale stále zůstávají aktivní a prodlužují roky svého života. Příklad!
 6. Ztrácíte váhu? Pro hubnutí, běh nebo chůze jsou hlavní faktory pro hubnutí. Běh, samozřejmě, dá výsledek rychleji. Ale chůze je snazší, chodíme denně. A běžíme méně často. V důsledku toho bude tedy možná chůze efektivnější než běh. Koneckonců můžete ukončit běh. Ale ne úplně choditvzdát se Udělejte si zvyk procházky v posteli před spaním tak, aby délka chůze byla 30–40 minut. Během této doby budete procházet z 3 na 5 km, v závislosti na rychlosti.

Chůze prakticky nemá žádné kontraindikace, ale běh je obtížnější. Můžete běžet rychle a pomalu. Jogging je předepsán i pro starší lidi a rychlý běh silně zatěžuje tělo, což ho nutí pracovat na hranici schopností. Pro mnoho lidí s různými chorobami to může být prostě škodlivé nebo dokonce nebezpečné.

Diagnóza plochých nohou také naráží na běh. Nezasahuje však tolik do chůze, i když bez speciálních ortopedických vložek je lepší omezit rozsah pohybu nohou. Faktem je, že konstantní nepravidelné zatížení v každém kroku vede k deformaci kotníku, kolenního kloubu a kyčle. Jako výsledek, na noze můžete vidět valgus deformity, chronický zánět kloubů. Postarejte se o nohy!

Jak chodit a jak provozovat

Tentokrát nebereme v úvahu různé cíle školení, řekněme, že jich je mnoho. Stačí uvést příklad, jak chodit a běžet, jen abyste byli zdraví a udržovali své tělo v dobrém stavu:

 1. Je nutné chodit denně, snažit se chodit nepřetržitě se středně dlouhým nebo rychlým krokem v délce nejméně 30–40 minut. V ideálním případě se to děje venku (například večerní procházka v parku).
 2. Můžete běžet každý den nebo 2-3 krát týdně ráno po dobu 15-20 minut. Tam je touha - můžete interval.

Druhy zátěže nebo proč nenahrazuje ostatní

Chůze - aerobní cvičení. To znamená, že svaly mají čas produkovat energii v přítomnosti kyslíku. Tělu se jim podaří krví dodávat kyslík a potřebné látky. Pokud je dočasný pocit pálení, pak příště to bude pryč. Vzhledem k tomu, že pro takové zanedbatelné zatížení se svaly přizpůsobují velmi rychle. Svaly velmi zřídka bolí od chůze (ale ne vazy).

Nyní zkuste spustit. Dokonce i desetiminutový běh bude mít bolestivé následky na svaly na nohou, pokud jste dlouho neběží. A co se stane po intervalovém závodě ?

Jogging je aerobní cvičení, ale zrychlení je již prahem při anaerobním cvičení. Přijde doba, kdy se krev nedostane ke všem buňkám svalů, začne hladovění kyslíkem. V důsledku toho buňky začnou jinak produkovat energii. Kyselina mléčná se hromadí a ve svalech cítíte pocit pálení. Chůze to nebude, protože potřebujete maximální zatížení.

Tento anaerobní účinek vyvolává další proces rozpadu tělesných tuků, který trvá i po cvičení.

Chůze nikdy nezajistí stejný účinek jako vytrvalost. Ale běh nebude nikdy tak snadné pomoci vašemu zdraví jako dobrá procházka.

Závěrečný závěr: běh nenahrazuje chůzi a chůze nenahrazuje běh. Někdy tedy musíte běžet, ale chodit častěji. Jdi každý den, přátelé!