Cvičení pro rozvoj obratnosti a koordinace pohybů

Koordinace pohybů - přesnost pohybu našeho těla ve vesmíru ve vztahu k příkazům mozku se současným zachováním rovnováhy. Tato schopnost se vyvíjí u člověka od útlého věku, ale i jako dospělá osoba jí pomáhají specifická koordinační cvičení.

Rozvoj dovedností od dětství

Čím déle se dítě věnuje sportovní zábavě, například stolnímu tenisu, akrobacii nebo jednoduše aktivním hrám, tím lépe se bude rozvíjet jeho obratnost a koordinace.

V normálním stavu nervového systému a vestibulárního aparátu se obratnost při narození mezi dětmi liší. Ale pak, v závislosti na životním stylu, je potenciál ztracen. Jako výsledek, někdo nemůže chytit tenisový míč hozený k němu od 10 metrů, a někdo padá z 20 metrů basketbalový míč do ringu, zády k němu. Zvažte, proč se to děje.

Věk dětí je nejvhodnějším časem pro stanovení nezbytných fyzických vlastností. Svalová paměť pohlcuje všechny pohyby jako houba, pevně je uchovává po mnoho let. Pak, jak dítě vyroste, schopnost učit se začíná mizet. Samozřejmě, nikdy není pozdě se učit. Ve věku 18–20 let však bude trénink fyzických dovedností poněkud obtížnější než tréninkna 13–14. Po 30 letech potrvá ještě více času a úsilí vyřešit stejný problém. Podobně s koordinací. Čím dříve na něm začnete pracovat, tím snazší bude dosažení výsledků.

Jednoduché koordinační zkoušky

\ t

Udělejme následující test: zkuste točit rukou ve směru hodinových ručiček a stejnou ruku v koleni proti směru hodinových ručiček. To nefunguje, ano? Je ale skvělé to všechno otočit jedním směrem. Je to proto, že náš kontaktní bod je používán k symetrii, míru, synchronicitě. Pokud je třeba něco udělat, ne podle obvyklého scénáře, vznikají potíže, protože mozek a tělo to nedokážou, musí se učit. Mimochodem, je to první koordinační cvičení, ve skutečnosti začátek jeho výcviku.

Další test: postavte se na jednu nohu, vezměte druhou zadní stranu, ruce na stranu. Zavřete oči a zvažte, jak moc jste tak jednoduchí. A to je také koordinační cvičení, které pomůže zlepšit vaši rovnováhu a agilitu.

Třetí test: vezměte si 2 tenisové míčky (mimochodem, nechte je ležet doma, někdy jsou užitečné) a střílejte je střídavě pravou a levou rukou - dobře na to, ano? Teď stojí na jedné noze a udělej to samé. Těžší? Je tu takový okamžik. A teď nejchutnější věc - skok na jedné noze a nadále házet a chytat míče. Všechno, strnulosti, zmatky, míčky létaly do rohů a ty obecně padal.

Neexistuje ještě jeden test na koordinaci, zde si můžete myslet na cokoliv, co se vám líbí. Jen si objednejte své tělo, aby provedlo nestandardní svazek pohybů. A vyvidět, jak nedokonalé je vaše tělo v tomto ohledu.

Vestibulární aparáty

\ t

Tento segment mozku pomáhá určit naše tělo, kde dole a nahoře, kde vpravo a vlevo. Pracuje díky hydraulickému tlaku na speciálních receptorech. Pokud odstraníte gravitační sílu, vestibulární aparát se prostě ztratí.

Tato část mozku je zodpovědná za rovnováhu a obratnost. Také pro něj existuje speciální trénink, který vám může pomoci rychle se rychle přizpůsobit ostrým nestandardním pohybům.

Zkouška vestibulárního aparátu (nebo pro vyvažování): Postavte se rovně, na úkor nohou, proveďte 10 otáček ve směru hodinových ručiček, pak okamžitě 10 otočení proti. Zastavte se a pokuste se stát na jedné noze. Mnoho po tomto a na dvou může jen stěží stát. Tento test ukazuje úroveň vývoje vestibulárního aparátu. Mimochodem, tanec, akrobacie, krasobruslení, pole třídy pomáhají dobře posilovat.

V průběhu času, pokud ho nezaškolíte, vestibulární aparát degraduje, tělo se stává obtížnější přizpůsobit se po otočení a náhlé změně polohy. Může se objevit nevolnost a závratě. Mimochodem, nevolnost ze vzduchových kapes v letadle, od prudkých zrychlení je známkou oslabeného vestibulárního aparátu.

Dobrým způsobem, jak ji rozvíjet, je:

 1. Postavte se rovně, paže podél těla, nebo je protáhněte na hrudi.
 2. Udělejte 10 otáček ve směru hodinových ručiček na úkor pasu. To znamená, že nohy jsou na místě, všechno se otáčí,která je vyšší než pánev. Čím větší je amplituda otáčení, tím lépe.
 3. Zastav se náhle, poslouchej své pocity. Pokud nastane nevolnost, udělejte dalších 10 opakování, ale pomalejším tempem.
 4. Pokud se nevyskytuje nevolnost, proveďte 10 otáček proti směru hodinových ručiček.
 5. Poprvé dost. Opakujte další den cvičení, ale zvýšit počet otáček ve 2 krát.
 6. Pak zapněte rytmickou hudbu a proveďte tyto rotace po dobu 10, 20, 30 minut. Na jedné straně bude postranní lis a dolní záda odčerpány a na druhé straně bude vaše vestibulární aparát normální. A další bonus - pokud si najednou vezmete více alkoholu, než můžete a cítíte takzvané vrtulníky, neběžíte na toaletu. Nedoporučujeme však pití.

Nyní víte, jak posílit vestibulární aparát. Už znáte pár cvičení o koordinaci a obratnosti, zde jsou některé další.

Cvičení koordinace rozvoje

\ t

Koordinační cvičení lze v první řadě přičíst všem testům, které jsme uvedli výše. Přidáme také prvky, které pomohou zlepšit vaše koordinační schopnosti:

 1. Abychom mohli rozvíjet naši vizuální koordinaci, vezměte si tenisový míček, postavte se na jednu nohu a hodte ho nahoru, pravou nebo levou rukou. Pak hodit vpravo, chytit vlevo. A naopak. Když se to stane pro vás snadné, vezměte si druhý míč (zde to šlo vhod!).
 2. Chcete-li jasněji koordinovat své pohyby, začněte hrát stolní tenis.Je to jednoduché a zábavné. Soustřeďte svůj pohled na míč a porazte ho raketou. Vysoká rychlost a koncentrace dokonale rozvíjí reakci a pohyblivost pohybů.
 3. Pro rozvoj rovnováhy, je vhodné stát na jedné noze, dělat různé věci souběžně - číst knihu, házet míč, otočit hlavu.
 4. Testy agility provádějte každý týden. Každé koordinační cvičení jej pomáhá rozvíjet. Každý test je navíc koordinačním cvičením.
 5. Koordinaci koordinovat přidáním nových prvků. Vyzkoušejte například žonglování se dvěma míčky, stojícími na jedné noze. A ještě lépe - skok přes nízkou překážku s postranním tahem, nebo skokem na pravé a levé noze.
 6. Dalším typem koordinačního cvičení je boj o tenisový míček. Bude milovat boxery a jen ty, kteří se chtějí naučit rychle a přesně porazit. Promluvme si podrobně o tomto cvičení.

Míčový boj (bojový míč)

Bude vyžadována baseballová čepice s regulátorem velikosti na zadní straně hlavy, silným a elastickým gumovým páskem, tenisovým míčkem a omítkou. K kouli je nutné připevnit pásku omítkou a druhý konec pásku upevnit na víčko v oblasti regulátoru. Délka žvýkačky by měla být o něco kratší než délka natažené ruky.

Nasaďte si čepici s hledím zpět, postavte se do stojanu, podržte ruce v obličeji, porazte míč pěstí (kladivem). Míč letí pryč od vás, tahá za gumu, pak se vrací s akcelerací. Můžete uniknout z létajícího míče,lehce se nakloní na stranu a můžete ji porazit druhou rukou. Tímto způsobem budete míč boxovat tak dlouho, jak budete chtít.

Jako soutěžní cíl můžete použít počet úderů nebo dobu, během které míč nikdy nezůstal bez stávky. Buďte připraveni na to, že někdy bude létat do tváře. A pamatujte si, že čím tvrdší jste, tím silnější můžete létat. Tenisový míč je velmi mazaný soupeř.