Druhy sportovní výživy, výběr a použití přísad

Sportovní výživa je skupina potravinářských výrobků určených pro osoby, které vedou aktivní životní styl, hrají spoustu sportu, pracují na zlepšení fyzické zdatnosti, a proto nemohou získat dostatečné množství živin z běžné stravy.

Základní typy

Každý druh sportovní výživy má svůj účel.

Proteiny

Protein je přísada vyrobená na bázi vysoce koncentrovaných proteinových směsí. Protein je základem pro růst svalů, a proto je jednou z klíčových složek sportovní výživy.

Proteinové funkce jsou rozmanité: působí jako „stavební“ funkce, která působí jako hlavní „stavební materiál“ ke zvýšení objemu svalových vláken a podílí se na zažívacích procesech jako enzym.

Ve sportovní výživě lze bílkoviny použít pro různé účely:

 • urychlený růst svalů;
 • udržení kondice;
 • podpora při používání kreatinu a dalších doplňků.

Gainer

Gainer je směs protein-sacharid. Často je zesilovač dostupný v kombinaci s jinými doplňky, jako je kreatin,vitamíny, aminokyseliny nebo mikroprvky. V některých případech je dodatečně nasycen tuky. To je dáno hlavním úkolem geynera, kterým je rychlý nárůst hmotnosti a obnova energie strávené během cvičení.

Účinnost zisků byla prokázána v četných studiích. Hlavní podmínkou úspěchu je volba vysoce kvalitního a vyváženého produktu, který zahrnuje čištěný protein, sacharidy a další užitečné látky.

Stojí za to uvažovat o tom, že by se doplněk měl opírat o lidi, kteří nemají problémové oblasti. Gainer se nedoporučuje u pacientů se sklonem k rychlému růstu tukové tkáně. Může způsobit nežádoucí účinek zvýšení tělesné hmotnosti. V každém případě vyžaduje přijetí geynera dodržení diety a pečlivé plánování harmonogramu tříd.

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou živiny, které jsou proteinové buňky zabudovány do našeho těla. Ve sportovní výživě je zvláštní pozornost věnována aminokyselinám, protože jejich použití může výrazně urychlit růst svalové tkáně.

Kromě vývoje svalů ovlivňují aminokyseliny procesy, jako je oprava tkáně, produkce hormonů, protilátek a enzymů. Další příjem aminokyselin má pozitivní vliv na duševní stav, myšlenkové procesy a urychluje štěpení tuků.

Existují nenahraditelné a nahraditelné aminokyseliny. První z nich nejsou schopny být syntetizovány nezávisle naším tělem v dostatečném množství atyto mohou být získány z potravin.

Existuje také zvláštní skupina aminokyselin, která není součástí proteinové struktury, ale aktivně se podílí na metabolismu. Nejčastěji si sportovci vybírají komplexy aminokyselin, které užívají v kombinaci s proteinem a dalšími doplňky stravy.

BCAA

BCAA je komplex tří esenciálních aminokyselin: leucinu, isoleucinu a valinu. BCAA je jedna třetina všech aminokyselin ve svalech. Jsou zapojeni do anabolických procesů, obnovují tělo a mají antikatabolický účinek.

BCAA se nevyrábějí samy o sobě, ale jsou dodávány s potravinami. Z tohoto důvodu se nazývají esenciální aminokyseliny. Zpracovávají se přímo ve svalech a používají se jako „palivo“.

Komplex je schopen:

 • zlepšit sportovní výkon;
 • zlepšit celkový blahobyt;
 • obnovení rychlosti po cvičení.

BCAA jsou bezpečné pro zdraví a jsou schváleny pro sportovní organizace.

Kreatin

Kreatin je doplněk, který je oblíbený u začínajících sportovců i profesionálních kulturistů. Kreatin je přírodní kyselina, která se nachází v našich svalech. S jeho dalším příjmem se postupně hromadí v těle a má pozitivní vliv na sportovní úspěch.

Studie prokázaly účinnost kreatinu v těchto oblastech:

 • poskytování dodatečné energie při intenzivním zatížení;
 • zvýšenírychlost;
 • růst výkonových indexů ;
 • zlepšení kvality svalové tkáně;
 • snížení cholesterolu;
 • normalizace pohody.

Komplexy vitamínů a minerálních látek

\ t

Komplexy vitamín-minerály, známé také jako multivitaminy, jsou doplňky stravy, které poskytují tělu základní látky. Jsou dostupné v různých formách: od tablet po injekční roztoky. Multivitaminy jsou vybírány podle věku, pohlaví, typu aktivity a dalších faktorů.

Pro sportovce je obtížnější dosáhnout vážného úspěchu, aniž by užívali multivitaminy. Pomáhají překonat účinek náhorní plošiny, když se zpomaluje pokrok ve vývoji svalové hmoty nebo snižování ukládání tuků. Často je obtížné vyrovnat se s tímto fenoménem i při dokonalé výživě a pravidelném cvičení.

Používání komplexů vitaminů a minerálních látek je důležité v podmínkách moderního života, kdy jsou upřednostňovány potraviny s vysokým obsahem kalorií, v nichž chybí nezbytné prospěšné prvky.

Výběr správné drogy není snadný úkol, který vyžaduje pozornost. Nezlobně věřte výrobci, který tvrdí, že jeho výrobek je nejlepší na trhu. Před zahájením pečlivě prostudujte kompozici nebo se poraďte s odborníkem na výživu.

Spalovače tuků

Spalovače tuku jsou specializované léky určené ke snížení množství tělesného tuku. Pomáhají dělat tělovýznamnější, zlepšení problémových oblastí a usnadnění školení.

Vzhledem k tomu, že lék uvolňuje energii z tukových zásob, napomáhá intenzivnějšímu školení a zvyšuje koncentraci při provádění složitých pohybů. Spalovače tuků :

 • stimulovat metabolismus;
 • snížení absorpce tuků a sacharidů;
 • odstraní přebytečnou tekutinu;
 • urychlují rozpad tukových buněk.

V případě problémů s nadměrnou hmotností stojí za to uvažovat o tom, jak tento lék kombinovat s jinými druhy sportovní výživy. Správná kombinace doplňků a intenzivní trénink zajistí rychlý a trvalý efekt.

Testosteronové zesilovače

Posilovače testosteronu - přísada zaměřená na stimulaci růstu svalů, zvýšení síly a libida. Lék také našel široké uplatnění při korekci hladiny mužských pohlavních hormonů. Jejich účinnost je dána schopností zvýšit produkci přírodního testosteronu. Obvykle mohou být boostery zakoupeny v lékárnách a specializovaných prodejnách.

Lék užívají muži, kteří chtějí budovat svalovou hmotu. Aditiva by neměla trvat až 23 let. Do té doby je tělo charakterizováno mobilním hormonálním systémem, ve kterém je obvykle zvýšena jeho vlastní hladina testosteronu. Nedoporučuje se používat dívky, protože to může vést k rozvoji maskulinizace.

Je důležité poznamenat, že boostery pracují pouze během příjmu.

Výběrpřísady

Maximální účinek se dosahuje pouze tehdy, jsou-li přísady přijímány komplexně. Výsledek bude viditelný, pokud všechny léky mají vysokou kvalitu a požadovanou dávku. Existují připravené programy pro přijímání doplňků s ohledem na určité cíle.

K řešení těchto problémů se obvykle provádí:

 • zrychlení přírůstku svalové hmoty;
 • růst vysoce kvalitních svalů;
 • ztráta hmotnosti;
 • vytvoření krásného reliéfu;
 • lepší výsledky v boxu, tenisu nebo běhu.

Možné nežádoucí účinky

Sportovní doplňky nejsou považovány za drogy, takže jejich správné používání je bezpečné a nevede k závislosti. Správná kombinace doplňků a správné dávkování zaručují žádné vedlejší účinky.

Je těžké si vybrat sportovní výživu nezávisle a správně vyvážit její příjem. Dnes se vyrábí mnoho doplňků, z nichž si zaslouží pozornost jen zlomek. Máte-li pochybnosti o tom, že jste zvolili správný režim, obraťte se na zkušeného trenéra.