Jak si vybrat správnou hůlku pro nordic walking - pro růst a další parametry

Severská chůze dnes není jen zdraví, schopnost kombinovat sport a procházky, ale také módní trend. Pro dosažení maximálního efektu ze třídy potřebujete pouze jedno příslušenství. A zde podrobně prozkoumáme, jak si vybrat hole na severskou chůzi.

Základní požadavky

Při severské chůzi slouží tyčinky k vytvoření dodatečné podpory pro tělo a také umožňují použití ramenního pletence. Bez nich se chůze mění v běžnou procházku.

Volba hole pro nordic walking není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát. I když z vnějšku všechno vypadá opravdu jednoduše: vzal si tyčinky a šel.

Speciální vycházkové hole mají řadu vlastností, které je třeba vzít v úvahu:

 • Speciální materiál rukojeti, který se podobá korku - nezaschne z potu, nestane se kluzkým nebo lepkavým. Rukojeť je navíc připevněna ke kartáčku pomocí speciálního popruhu, který zabraňuje vytržení projektilu z ruky. Nejpohodlnější možností je polo-rukavice, do které můžete držet prsty v izolaci.
 • Ostré špičky se zuby. Někdy jsou odnímatelné. Zuby jsou určeny pro chůzi na měkkých površích, jako je sníh.
 • Klepání zubů na asfaltu není příliš pohodlné - protože na zuby jsou umístěny speciální uzávěry, které mohou být vyrobeny z gumy nebo plastu. Pohlcují šoky, což činí chůzi pohodlnější.
 • Samotný materiál tyčinky může zahrnovat kov, plast, uhlík. To zvyšuje jejich pevnost a pružnost.
 • Tyčinky mohou mít pevnou délku (upravenou na výšku při zakoupení) nebo nastavitelnou.

Toto jsou vlastnosti dobrých tyčí severské chůze. Výběr pouze za cenu nestojí za to - ale ušetříte, ale nebudete mít radost z procesu, a nechat třídy. Pokud se rozhodnete jít pěšky - vyberte si vybavení moudře.

Vybíráme růst

Co je nejdůležitější, výška tyčinek by měla odpovídat vaší výšce. Existuje jednoduchý vzorec, který vám umožní určit jejich délku s ohledem na to, jak aktivně budete chodit.

Délka hůlky se vypočte takto: vaše výška v cm se vynásobí 0,68 a zaokrouhlí se na násobek 5. Vaše výška je například 180 cm a potom bude požadovaná délka: 180 * 0,68 = 120 viz

Ve výše uvedeném příkladu - o, 68 - je to základní koeficient. Výška takto získaných tyčinek je vhodná pro začátečníky (zdravotní skupinu). Pokud máte průměrnou úroveň fyzické zdatnosti, přidejte k výsledku dalších 5 cm (fitness skupina). Pokud je ale Nordic walking vaším oblíbeným sportem,přidat do základny 10 cm.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit výšku, kterou potřebujete, je následující: když položíte hůlku vedle sebe a sevřete její horní konec, vaše paže bude ohnuta o 90 stupňů v lokti - to je správná volba délky. Pokud potřebujete zvednout ruku výš - bude více zatěžovat svaly ramen a méně komfortu při chůzi (musíte zvednout ruce vysoko).

Procházka s vybranou sadou několika kroků přímo v obchodě. Pohodlně? Zařízení je tedy vybráno správně.

Značky, materiály a další detaily

Pokud vážně zvažujete vychystávací hole pro severskou chůzi, promluvme si o specializovaném vybavení. Tam jsou sledovací modely, které jsou ideální pro turistické výlety. Tam jsou také možnosti pro skandinávské chůze. Rozdíly mezi nimi jsou pro začátečníka nevýznamné, ale stávají se patrnými vážnými sporty.

Výběr značky

Na pověsti dnes takové značky: Leki, Ergoforce, Realstick, Gabel, Karhu, Swix, Kompardell. Mimochodem, Karhu je vyroben ve vlasti skandinávské chůze.

Viz některá z těchto značek - neváhejte a vezměte si ji. Cena tyčinek v různých prodejnách na území Ruské federace se pohybuje od 30 do 50 USD. Samozřejmě, že podvod na cenovku je velmi velký. Pokud můžete získat zařízení za cenu, budete mít obrovský prospěch.

Vyberte materiál

Kovové tyčinky jsou levnější a těžší než stejný uhlík. Síla je přibližně stejná, ale kov se může ohnout.Uhlík - ohýbá (nenajdete čistý uhlík, obvykle jeho% v dobrých tyčinkách je 20-30).

Nikdy neberte nepochopitelné značky - jedná se obvykle o čínské kopie, které lze snadno zlomit. Není uhlík. Obecně není jasné, co je v jejich složení.

Pozor! Během severské chůze se tyčinky trochu ohnou! V tom není nic strašného - obzvláště uhlíkové výrobky jsou dobře klenuté, vydrží vysoký stupeň ohýbání. To však neznamená, že je musíte záměrně ohnout a vyzkoušet si sílu - s řádným vytrvalostí lze rozbít i nejkvalitnější inventář.

Posuvné nebo monolitické?

Abychom nerozuměli tomu, jak zvednout hole pro severskou chůzi na výšku, můžete si vybrat teleskopické. Mají velký rozsah velikostí, ale i jejich nevýhody.

Jediným významným plusem jsou proměnlivé rozměry. Teleskopická konstrukce však bude méně trvanlivá než monolitická.

Důvodem je složitost mechanismu. Hůl se skládá z pohyblivých částí, pokud se svorky někde zlomí, lze je vyhodit. To je důvod, proč je nepravděpodobné, že byste se setkali s teleskopickými tyčemi, protože váha těla, aktivní tlak, se mohou zlomit.

Další nevýhodou posuvných tyčí je špatné znehodnocení. Dynamický design nemá schopnost ohýbat se. Je to těžké a ne příliš pohodlné.

Pevné tyčinky jsou dražší a na výšku jsou přísně konstantní. Vzhledem k tomu je nutné pečlivě zvolit jejich délku, aby nedošlo k omylu. Protože pak jen chodítetak dlouho.

Obecně platí, že tato rada je: pokud často chodíte s holemi, vezměte si celá. Zřídka (například jednou týdně) - můžete si posunout jeden posuvný.

Monolitické tyčinky se obtížněji přepravují - jsou dlouhé. Teleskopický může být složen.

Tipy

Zuby na konci hole jsou nezbytným prvkem. Nad nimi je dokonce zdání sněhových podložek, jako jsou lyže. Z boku jsou obecně vycházkové hole velmi podobné lyži.

Aby bylo možné v létě chodit s holemi, jsou na zuby umístěny čepice. Mohou být vyrobeny z gumy nebo plastu. Ten rychle praskne a praskne ze sady úderů na asfalt. Guma také vydrží déle a tolik ne chrastí. Nicméně, zásoby s několika tipy.

Pouzdra pro skladování

\ t

Tyčinky by měly být pečlivě skladovány při nízké vlhkosti a nad nulou. To se nejlépe provádí v látkových obalech. V případě je také lepší nosit hole po ulici nebo jej přepravovat v autě. Jedná se o levné příslušenství, které prodlouží životnost vašeho zařízení.

Je snadné vyzvednout případ - hlavní věc je, že se tyčky zcela zakrývají.

Po procházce nezapomeňte nainstalovat špičky na suché zuby, než vložíte tyčky do krytu. Jinak může být tkanina roztržena. Nebo, pokud jsou zuby odnímatelné, demontujte je.

Maximální zatížení

Správně zvolená třtina se pod vaší hmotností nezlomí. Věnujte pozornost síle. V charakteristikách každého z nichtyčinky uvádějí přípustné zatížení v kilogramech. Ukazuje na jednu tyč. Čísla navíc navrhovala maximum. To znamená, že je-li přípustné zatížení 140 kg, znamená to, že se 141 kg třtiny se jednoduše zlomí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hladké zatížení bez trhnutí, a nebudete jej v životě znovu vytvářet, snižte toto procento o 30–40 let. Je-li napsáno, že hůl vydrží 140 kg, ve skutečnosti se sama dokáže vyrovnat se zátěží 100–110 kg s ostrou hromádkou. To je praktická zkušenost, zvažte to.

Kde a jak nakupovat

Existují 2 možnosti nákupu - online a osobně v místním obchodě. Druhá možnost je samozřejmě výhodnější, protože nakoupené zboží můžete vizuálně a takticky vyhodnotit.

Pokud jste začátečník, máte na internetu každou šanci koupit „kočku v sáčku“.

A dokonce i v obchodech musíte být velmi pozorní. Například, pokud je produkt skrytý z pohledu do platby - nekupujte to slepě. Neposlouchejte příliš aktivní chválu dodavatele. Někteří mohou ozdobit realitu k dokončení transakce.

Vaším úkolem je vybrat tyčinky pro sebe a pro sebe. Zde je přibližný algoritmus akcí:

 1. Viděla známou značku (z výše uvedeného), pokračujte.
 2. Plastová rukojeť nepraktická. Z materiálu podobného vzorku - nejvíc.
 3. Silně odpružená tyč, stejně jako naprosto tuhá, není nejlepší volbou. Mělo by to být trochu elastické.
 4. Jsou zahrnuty tipy? Pokud ne, kupte mošt.
 5. Zvedněte výšku, pokud návrh neníposuvné Rozhodněte o materiálu.
 6. Věnujte pozornost smyčce na ruce.
 7. Hůl dobře sedí v ruce, líbí se vám, rukojeť je pohodlná a ne kluzká a ruka ve smyčce je pohodlná - objasníme záruční dobu a vezmeme ji. Pokud výrobce poskytne záruku 2 roky - dobře, 6 měsíců - musíte si to vzít v úvahu. Vy sami odhadnete: čím kratší je záruční doba, tím horší je kvalita zboží.

Teď, když jste si koupili tyčinky, rozhodněte se, kde je budete mít. Ihned zmizí možnost na balkóně, pokud je zima. K dispozici šatní skříň nebo dokonce vytápěná garáž. Jak je popsáno výše, je lepší skladovat v případě s nízkou vlhkostí a nad nulou teplotou.

Po chůzi otřete tyčinky suché, odstraňte z nich nečistoty. Ponechání špinavého vybavení pro skladování je minimálně hygienické.

Bude fit lyže?

Namísto vycházkových hole pro nordic walking můžete použít lyžařské hole. Kvalitní lyžařské hole jsou vyrobeny z uhlíkových vláken a mají velmi pohodlné zipy pro dlaně, jako jsou rukavice. Tyto spojovací prvky (smyčky) upevňují rukojeti tak, aby se z rukou neklouzaly, jak se to děje s levnými variantami.

Kdo se za sovětského období kutil, vzpomíná velmi dobře na to, jak tyčky neustále vylétly z ruky. Z jejich ztráty zachránil smyčku. Moderní tyčinky jsou vybaveny více promyšlenými smyčkami, rukavicemi. Samozřejmě hovoříme o drahých možnostech.

Lyžařské hole jsou lehké, mají určitý součinitel pevnosti. Uhlíkové možnosti mohou poklesnoutpod vaší váhou, ale ne rozbité, na rozdíl od levných možností.

Velký mínus lyží je dlouhý. Nebudou zde žádné tipy na hole pro nordic walking. Tato možnost je proto vhodná pouze pro zimní výcvik.

Udělej si sám

Pokud není možnost zakoupit si speciální příslušenství, můžete se obrátit na tradiční ruské důvtipy.

Tak, s délkou, kterou jsme si vymysleli výše. Další - materiál.

Nejvhodnější je suchý strom o průměru 2–3 cm. Můžete vybavit hole zbytečných ortopedických hole. Pokud používáte hole, jejich hroty mohou být ponechány jako špička.

Zpracujte povrch dřevěných tyčinek do hladkého stavu, zalomte vrch páskou a připevněte smyčky (vaše ruce drží smyčky). Zpracujte spodní konec vodoodpudivé kompozice a také ovinujte pásku.

U zimních sněhových podmínek mohou být na dně tyčinek připevněny silné tupé nehty, aby se neklouzaly.

Obecně platí, že jen velmi málo lidí může vyrobit inteligentní tyčinky vlastníma rukama. Ale pro kreativní lidi je to jen zajímavější.

Když děláte hole severskou chůzí sami, zajistěte jejich bezpečnost:

 • Hůl by neměla být křehká a snadno se zlomit. Zvažte to při výběru materiálu.
 • Na horních koncích není dovoleno drsnost, rez, něco ostrého. Obecně platí, že přítomnost všeho, co může být zraněno, není dovoleno.ruce Nezapomeňte se postarat o pohodlné rukojeti.
 • Není třeba instalovat ostré zuby - pokud náhodou (cokoliv se může stát) nalepte do nohy hůl. Pro tento účel není nutné ostříhat zuby, instalovat tam ostré nehty atd. Pokud používáte něco ostrého, nejprve ho otřete.