Jaká cvičení provádět se skoliózou páteře

Podle předních ortopedů a vertebrologů jsou fyzioterapeutická cvičení základní konzervativní metodou k nápravě zakřivení páteře. V článku se budeme zabývat efektivitou terapeutické gymnastiky pro skoliózu a představíme soubor cvičení pro domácí terapie. Na konci najdete užitečná doporučení pro prevenci skoliózy u dětí. Prevence je lepší než léčba.

Co je skolióza

Rozlišujícím znakem choroby je zakřivení páteře v bočních rovinách. Časté současné příznaky:

 • bolest;
 • zvýšená únava;
 • nerovnoměrný vývoj svalů;
 • otočení obratle.
Nebezpečí skoliózy není jen v estetické nedokonalosti obrázku. Patologie nepříznivě ovlivňuje vnitřní orgány. Postupem času vede progresivní skolióza k deformaci hrudníku, která způsobuje přepětí srdečního svalu a problémy s dýcháním.

Skoliózou se rozumí laterální zakřivení páteře. To může být jednostranné (když páteř tvoří malý oblouk v přední projekci), univerzální - 2 nebo více ohybů.Vizuálně je to doprovázeno asymetrií zad (jedno rameno nad druhým).

Onemocnění je rozděleno do tří typů:

 1. ve tvaru písmene C. Vyznačuje se jednostranným zakřivením.
 2. Ve tvaru písmene S. Je to dvě zakřivení vpravo a vlevo.
 3. ve tvaru písmene Z. Má tři oblouky zakřivení.

Při určování závažnosti skoliózy lékaři často používají jinou klasifikaci:

 • 1 stupeň (deformace do 10 °). Nenápadné zakřivení. Vlastnosti: mírná asymetrie lopatkových kostí.
 • 2 stupně (deformace od 11 do 25 °). Viditelné zakřivení. Vlastnosti: výrazná asymetrie ramenního pletence.
 • 3 stupně (deformace od 26 do 50 °). Silné zakřivení. Vlastnosti: bolesti zad, porušení vnitřních orgánů.
 • 4 stupně (deformace větší než 50 °). Kritické zakřivení. Vlastnosti: vznik jednostranného hrbolu, pravidelná silná bolest, porušení vnitřních orgánů.

Čtenáři daleko od medicíny často zaměňují pojmy „skolióza“ a „kyfóza“. To jsou různé patologie. První se vyznačuje laterálním zakřivením, druhým deformací horní části hřbetu.

Charakteristickými znaky kyfózy jsou:

 • sklonění;
 • zúžení hrudníku;
 • slabost zádových svalů;
 • vzhled hrbolu.

Související příznaky:

 • přetvoření obratlů;
 • mačkání vnitřních orgánů;
 • spinální kýly;
 • bolest.

Protože nemoci majívlastní příznaky a symptomy, což znamená, že přístupy k léčbě by měly být odlišné. Včetně fyzioterapeutických cvičení by měla být vybrána individuálně v závislosti na závažnosti patologie.

Přesné určení povahy zakřivení a stanovení diagnózy může být pouze lékař. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků sami, okamžitě jděte na kliniku. Vlastní ošetření všech deformit je kontraindikováno.

Účinnost cvičební terapie

Cvičení na zádech se skoliózou 1 a 2 stupně se provádí pouze se souhlasem ortopeda. Ve třech fázích vývoje onemocnění se jakákoliv fyzická aktivita provádí pod přísným dohledem lékaře, který pro konkrétního pacienta vybere individuální vzdělávací program. S nejnebezpečnější - 4 stupně skoliózy - tělesná výchova je často kontraindikována a hlavní metodou léčby je chirurgie.

Cvičení v zakřivení páteře jsou nejúčinnější ve věku 25 let. Během tohoto období lidského života dochází k aktivnímu rozvoji tkání pohybového aparátu. Po 25 letech se zóny růstu kostí uzavřou a kostra se dokončí. Fyzioterapie samozřejmě pomáhá i ve zralém věku, ale její účinnost bude záviset přímo na stupni skoliózy. Pravidelná cvičební terapie umožňuje dosáhnout následujících výsledků:

 • úplná korekce deformity páteře;
 • posílení svalového rámce;
 • zastavitprogresi onemocnění;
 • normalizace práce vnitřních orgánů;
 • zmírnění silného svalového napětí;
 • vytvoření krásné ploché pozice;
 • zlepšená pohyblivost ramenního pletence.

Pro skoliózu 1 stupně je zpravidla předepsána pouze gymnastika pro záda. S 2 a 3 fázemi vývoje patologie mnoho lékařů doporučuje další metody léčby. Například, v evropském lékařství, Abbot-Chenot korzetová terapie je používána, stejně jako specializovaná respirační gymnastika, vyvinutý německou fyzioterapeutkou Katharinou Schroth.Kromě toho je se souhlasem lékaře povoleno používat relaxační masáž zad .

Pravidla pro výkonovou terapii v případě skoliózy

Aby byla fyzikální terapie účinná, doporučujeme dodržovat následující pravidla a rady:

 1. Cvičení by měla vytvořit pouze pasivní protažení v páteři.Vytlačování při zatížení může způsobit zhoršení .
 2. Třídy by se měly konat pravidelně. Pokud nejsou přítomny žádné kontraindikace ošetřujícího lékaře, je nejlepší cvičit každý den.
 3. Před třídou je nutné zahřát. Dobrý trénink pomůže připravit svalová vlákna pro stres a zlepšit jejich schopnost reagovat na trénink.
 4. Začněte gymnastiku s jednoduchými prvky. Postupně přejděte na obtížnější cvičení. Tím se zabrání zraněním a zlepší se účinnost cvičení.
 5. Všechny prvky gymnastického komplexu by měly být prováděnyvlastní tělesnou hmotnost pomalým tempem. Je nepřípustné vytvářet kompresní a rázové zatížení páteře.
 6. Komplex cvičení pro skoliózu by měl obsahovat prvky, které zahrnují všechny svaly těla. Zlepšíte tak celkovou fyzickou kondici a rychlost zotavení.

Doporučuje se, aby pacienti se skoliózou každých 4–6 měsíců vyšetřili lékař. To vám umožní sledovat změny stavu páteře a v případě potřeby upravit rehabilitační program.

Typy cvičení

Skoliózová cvičení jsou rozdělena do dvou velkých skupin:

 1. Symetrické. Gymnastické prvky, ve kterých pacient udržuje páteř rovnou. Faktem je, že když zakřivení napětí svalů zad při zatížení není stejné. Udržení střední polohy obratlů brání deformaci. Výsledkem těchto cvičení jsou eliminace zakřivení a zesílení zaostávajících svalů.
 2. Asymetrické. Gymnastické prvky, pod nimiž zatížení dostává samostatnou část páteře. Cvičení jsou vybrána tak, aby se zmenšila deformace v příčné rovině.Je zakázáno samostatně sestavovat program asymetrických prvků. Reckless použití může vést k dalšímu progresi nemoci.

Dále se budeme zajímat pouze o symetrická cvičení, protože tato zatížení jsou jednoduchá a bezpečná pro samostudiumdomácí podmínky.

Komplex cvičení cvičení terapie pro skoliózu

Pokud máte mírné zakřivení a ortoped vám dovolil dělat tělesná cvičení doma, doporučujeme použít následující sadu cvičení. Pokud máte skoliózu 2 nebo 3 stupně, poraďte se se svým lékařem o bezpečnosti navržených prvků, které jsou speciálně pro vás.

Cvičení na zadní straně :

 1. Přineste si nohy, položte ruce na boky. Vdechněte, jemně zatáhněte koleno až k vytvoření pravého úhlu mezi stehnem a tělem. Vydechněte a spusťte končetinu. Opakujte s druhou nohou.
 2. Roztáhni ruce do stran a zaujme pozici "kříže". Nadechněte se a pomalu zvedněte horní končetiny nad hrudník. Dotkněte se dlaněmi a při výdechu snižte ruce na podlahu.
 3. Ohněte kolena pod úhlem 40–50 °, nezvedejte nohy z podlahy. Uspořádejte ruce podél těla. Utáhněte břišní svaly, vdechněte a zvedněte pánevní oblast. Na výdech - klesnout do původní polohy.
 4. Zavřete nohy a vytáhněte ponožky pryč od vás. Vdechněte a plynule sevřete protější ramena, napodobujte „objetí“. Při výdechu pomalu roztáhněte ruce na stranu.
 5. Umístěte kartáče pod hýždě. Zvedněte nohy tak, aby se mezi tělem a kyčlí vytvořily pravé úhly a kolenní klouby. Při inhalaci narovnejte kolena a zároveň vydechujte - vraťte se do výchozí polohy. Nepokládejte paty na podlahu.
 6. Držte rovnou ruku za hlavou, přidržte druhou ruku vedletělem. Vdechněte a současně změňte polohu horních končetin. Na krátkou dobu vydechněte, pak znovu nadechněte a znovu umístěte zbraně.
 7. Položte nohy, ohněte kolena pod úhlem 40-50 °. Při dýchání narovnejte nohy svisle a roztahujte je. Při výdechu ohněte a snižte dolní končetiny do výchozí polohy na podlaze.
 8. Roztažení v jednom řádku. Ohněte si ruce prsty. Proveďte 7–8 kruhových pohybů loktů dopředu. Opakujte zadní stranu cvičení.
 9. Kartáče umístěte pod spodní část zad. Zvedněte rovné nohy 35-40 cm od podlahy. Vdechněte a přejeďte nohy. Na výdech - rozpustit do stran.
 10. Přineste si nohy dohromady, paže přitlačené na boky. Vdechněte, ohněte jedno koleno (neodstraňujte patu od podlahy) a zároveň umístěte opačnou ruku za hlavu. Udělejte si krátký výdech, poté vdechněte, vraťte se do výchozí polohy a opakujte pohyb s jinými končetinami. Na každé straně provádějte 7–8 takových pohybů.

Cvičení pro ležení na žaludku :

 1. Roztáhni ruce před sebe, posuňte nohy dohromady. Vdechování vzduchu, dlaně dopředu a nohy v opačném směru. Natáhněte páteř jemně na 5 sekund. Uvolněte se a opakujte.
 2. Ohněte paže před sebou a spusťte čelo na předloktí. Inhalovat, ohnout kolena a pokusit se dotknout hýždě s paty. Při výdechu jemně pohněte dolními končetinami, ale neklaďte na podlahu.
 3. Držte čelo na předloktí. Inhalovat a plynulezvedněte ramenní opasek a paže. Chvíli držte, pak s výdechem snižte hrudník na podlahu.
 4. Zůstaňte ležet s hlavou na předloktí. Ohněte kolena v pravém úhlu. Alternativně při inhalaci zvedněte nohy nahoru. Zároveň se snaží udržet úhel v kolenních kloubech.
 5. Roztáhni ruce od sebe. Vdechněte, současně zvedněte horní část těla a jednu nohu. Držte pár vteřin, pak s výdechem klesněte do výchozí pozice na břiše. Opakujte s druhou nohou.
 6. Vytáhněte horní končetiny dopředu. Inhalovat a zároveň zvednout ruku a nohu stejného jména o 20–30 cm od podlahy. Několik vteřin se zastavte a pak vydechněte. Opakujte cvičení v opačném směru.
 7. Roztáhnìte ruce na stranu, zvednìte hrudník z podlahy a zvednìte ho. Proveďte kruhové pohyby rukama, napodobujte plavání. Opakujte 7–8 opakování tam a zpět.
 8. Roztáhni ruce před sebe. Při inhalaci současně zvedněte horní a dolní končetiny od podlahy. Držte pozici lodi po dobu 5 sekund. Snažte se ohnout záda silně.
 9. Vdechněte, současně zvedněte horní a dolní končetiny a roztáhněte je. Konečná pozice by se měla podobat hvězdě. Podržte po dobu 5 sekund, nižší na výdech.
 10. Zavřete dlaně na zadní straně hlavy do zámku. Vdechněte a vytáhněte lokty nahoru. Neodtrhávejte hlavu a hrudník od podlahy. Podržte po dobu 5 sekund, pak vydechněte, položte ruce na podlahu.

V každém z prezentovaných cvičení musíte provést7–8 opakování. Odpočinek mezi prvky - 10-15 sekund.

Snažte se vyhnout trhavým pohybům. Je lepší zkrátit amplitudu, ale udržet hladké a jemné protahování. Prezentovaný komplex se doporučuje provádět každý den.Pokud pociťujete bolest při jakémkoli cvičení, zlikvidujte ji a oznamte to svému lékaři .

Výcvik v tělocvičně pro skoliózu

Běžnou příčinou laterálního zakřivení páteře je nerovnoměrný vývoj zádových svalů. Abyste to vyřešili, musíte provést silová souměrná cvičení.

Bereme na vědomí, že takové zatížení je přípustné používat pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. I když má vaše zakřivení počáteční fázi a není vizuálně viditelné, jste povinni oznámit problém školiteli a potvrdit přijetí do třídy pomocí lékařského potvrzení. V opačném případě nebude mentor schopen vytvořit plán bezpečného školení.

Mnoho obvyklých cvičení nelze provádět se skoliózou. Například jsou zakázány prvky, které vytvářejí kompresní zatížení a podporují torzní kroucení páteře:

 • squatování s činkou;
 • nosnost;
 • výsuvy na vodorovné liště;
 • nakloní se tyčinkou na ramenou;
 • armádní bench press.

Nabízíme příklad bezpečného výcvikového plánu pro rovnoměrné posílení svalstva zad:

 1. Zahřátí: 5–7 minut klidu v eliptickém trenažéru.
 2. Tahy v gravitronu (nebo horní blok): 3x20.
 3. Tahhrudník v dolní části sedací části: 3x20.
 4. Trakce ve svahu k pásu s gumovým expandérem: 3x20.
 5. Hyperextension: 3x20.
 6. Pulovr v crossoveru s rovnou tyčí: 3x20.
 7. Planck na předloktích: 3 sady po 20-30 sekundách.

Vyberte si váhu ve cvičeních, abyste necítili selhání při posledních opakováních. Vaším úkolem není pumpovat silný zádech, ale posilovat svaly. Pokud při provádění prvku cítíte bolest v páteři, zlikvidujte jej a oznámte to trenérovi. Mezi sety, odpočinek až do úplného uzdravení.

Každý měsíc přichází na vyšetření na kliniku. Lékař vyhodnotí výsledky školení a poskytne doporučení ohledně výběru zátěže.

Jak předcházet skolióze u dětí

\ t

Nejčastěji se scoliotická choroba vyskytuje ve věku 6–15 let. Během této doby dochází k aktivní tvorbě páteře a okolních tkání. To je důvod, proč rodiče potřebují pečlivě sledovat fyzické zdraví dětí a pomáhat jim posilovat.

Není nutné ihned posílat dítě do sportovního oddílu nebo bazénu. Můžete provádět jednoduchou, ale účinnou gymnastiku doma. Nabízíme tři cvičení, která doporučuje Dr. S.M. Bubnovského. Pro výuku si můžete koupit a nainstalovat zeď doma:

 • dřepy (3x15–20). Nechte dítě dostat se až na půl metru od projektilu a rukama zvedněte příčku. Nohy v délce ramen nebo mírně širší. Po tom, co se držel zády rovně, měl vdechnout a potopit se do hlubokého dřepu. A pak bezzpoždění s výdechem do výchozí pozice. Je důležité, aby si dítě udrželo záda, vyhnulo se zaoblení páteře a silnému ohybu dopředu. Bubnovský doporučuje postupně zvyšovat počet squatů na 100 denně (3 sady 30–35 opakování).
 • Zvedání nohou ležící (3х15–20). Dítě leží na zádech asi půl metru od zdi, natahuje ruce za hlavu a zabere nižší „krok“. S výdechem dítě zvedne nohy a dotkne se prstů středního příčníku. Pak se s dechem vrátí do původní polohy. V tomto cvičení je pasu umožněno oddělit se od podlahy a je povolen mírný ohyb kolen. Postupně zvyšujte počet opakování na 100 za den (10 sad 10 výtahů).
 • Push-up z podlahy (3x10). Dítě leží na rukou a táhne tělo v souladu s nohama. Pak se zhluboka nadechl a ohnul lokty s hrudníkem. Na výdechu se zvedne do původní polohy. Když děláte dítě, měli byste se vyhnout prohýbání v bederní oblasti. Je-li to pro něj těžké, je možné techniku ​​zmírnit - nechte ho stisknout koleny spočívajícími na podlaze. Postupně by měl být počet opakování zvýšen na 50 za den (5 sad 10krát).

Uvažované jednoduché prvky pomohou vytvořit silný svalový rám dítěte a předcházet mnoha chorobám.

Doporučujeme držet tyto třídy ve spojení s dítětem. Bude to pro něj snazší zvyknout si na pravidelnou fyzickou námahu. Mimochodem, tato cvičení jsou také užitečná pro dospělé.

NásledněDoporučuje se zakoupit horizontální lištu, paralelní tyče a smyčky TRX. Inventář vám umožní rozvíjet sílu a vytrvalost mladého sportovce. Pokud má dítě již mírné zakřivení, doporučujeme jej snížit na lékaře, aby předepsal fyzikální terapii.

Přejeme vám zdraví a úspěšné školení!