Jaké svaly budou fungovat při běhu - pochopte anatomii

Každý může běžet, ale ne každý ví, které svaly pracují při běhu. A je důležité znát především všechny, kteří se chystají zařídit běžecký výcvik pro hubnutí a udržení těla v dobrém stavu.

Anatomie nohou

\ t

Abychom pochopili, jaké svaly se při běhu houpají, musíte vědět, z čeho se naše nohy skládají.

Nohy jsou těžší než paže, silnější, existuje mnoho svalů. Všechny svaly jsou rozděleny do několika velkých funkčních skupin: flexorů, extenzorů, aduktorů, podpěr, nártů a dalších. Za a vpředu jsou umístěny pružiny a extenzory nohou.

Svaly nohou. Kliknutím zvětšíte obrázek.

Na zadní straně nohy jsou bicepsy, semitendinosus a půlbranní. Na vnitřní straně jsou velké a malé adduktory, které drží nohy dohromady. Díky nim naše nohy nejdou v nejnepříznivějším okamžiku.

Na vnější straně stehna jsou laterální široký sval, přímý a mediální (ten stejný, který tvoří tuberkul poblíž kolena). Sportovci mají dobrý výhled na všechny tyto svaly. Existuje řada tak malých svalů, o kteréje to možné a nemluvě.

Dole je sval kolenní a poplitální. Tele a soleus tvoří dolní nohu. Ten dostal své jméno na počest svého plochého tvaru. Kaviár je poměrně objemný, táhne patu k sobě, díky čemuž můžeme stát na nohou.

Abychom se při zvedání prstů na prstech nelétali zpět, jsou tam přední svaly tibialis: přední tibiální a dlouhé peronální.

Milovaná Achillova šlacha jde na patu lýtka, které bylo tak moc ráda, že během mučení v dávných dobách řezalo, aby oběť neunikla.

Nad stehnem jsou hýždě - gluteus maximus - největší v lidském těle. Boční jsou střední a malé hýždě.

Za hřbetní kostí svaly probíhají vzhůru podél páteře a narovnávají páteř. Přední a boční strana stehen jsou umístěny v břišních svalech.

Všechny tyto svaly pracují při běhu!

Pokud hovoříme o severské chůzi, zátěž jde také do horní části těla. Při běhu, toto zatížení přichází dolů pohybující se ruce v každém kroku.

V důsledku potřeby dýchat rytmicky a urychleně se dobře odčerpávají mezirebrové svaly.

Dynamika běhu

Prozkoumejme, které svalové skupiny pracují v různých fázích běhu. Chcete-li to provést, rozdělte běh do několika fází nebo fází:

  1. Stupeň posouvání jedné nohy z vodorovné plochy.
  2. Převod těžiště na druhou nohu.
  3. Odtržení nohy nohy od povrchu.
  4. Přistání druhé nohy k povrchu.
  5. Posunutí těžiště pro náraz a znovu krok 1.

Běh je nepřetržitý řetězec těchto 5 akcí. Jedna věc se stane za druhou. Nepřemýšlíme ani o tom, jak to udělat nebo v této fázi, jen běžíme. Rozhodli jsme se utéct a proces šel. Představte si, jaké by to bylo, kdybychom všichni vědomě koordinovali? Tak snadné a zmatené!

Všechny stupně probíhají s překrytím na sobě. Tak, že jedna etapa skončila dříve, než druhá začala, ne. Když se noha začne odtrhávat od povrchu, druhá se již začne pohybovat nahoru a vpřed, paralelně, první noha se začne odlupovat. Takže s překryvem se provádí celý běh.

Stupeň 1

Při posouvání se pracuje především flexor, extenzor nohou, hýždě a tele. To znamená, že všechny svaly nohou. V první fázi stisknutí reguluje aduktor polohu nohy.

Čím silnější je kaviár, tím silnější můžete odskočit a dál skákat. To je důležité pro sprintery. V této fázi je také důležitá spolupráce všech svalů dolních končetin, aby člověk nepadl.

Druhá noha začne stoupat, ohýbat se v koleně. Výška stoupání, spolu se silou lýtka, určí délku skoku, kterou můžete udělat v důsledku nárazu. Tele se rozhodne, jak dlouho budete létat, a extenzory nohou (samotné svaly, které jsou vpředu a trochu na straně stehna), jak rychle položíte druhou nohu na povrch.

První krok se provádí po převedení těla na druhou nohu, poté na první nohuodpuzuje tělo a setrvačnost. Poté se provede celý běh podle výše uvedeného algoritmu.

Fáze 2

Ve ​​druhé etapě, kdy je již druhá noha zvednuta, a první se odtáhne, se těžiště přenese z běžecké nohy na to, na kterém přistane.

Pracují převážně svaly kůry (tisk, sval, rovnání páteře) a horní nohy.

Fáze 3

Během oddělení nohy nohy od povrchu dochází k mírnému uvolnění svalů této nohy. Maximální zkrácení flexorů a hýždí umožňuje uvolnění pro krátký let.

Stupeň 4

Během přistání poskytují svaly nohou odpružení. To může být jasně vidět na příkladu flexe kolena, které kompenzuje jakékoli dotyk. Ze strany to vypadá jako mírný dřep.

Napětí se vyvíjí od přední části dolní končetiny, bezprostředně poté se aktivují extenzory nohou. Ohýbačky, umístěné na zadní straně stehna, kompenzují práci extenzorů a poskytují rovnováhu výsledných sil.

Fáze 5

Provádí se společnou prací extenzorů a flexorů nohou. Druhou nohou je běhání. Všechno se opakuje.

Hýždě poskytují dobrý tlak spolu s lýtkem, což má za následek rovnováhu, flexory a extenzory - tlak a zbytek běhu.

Všechny uvedené svaly jsou tedy při běhu zapojeny. Ale houpání pomocí běhu nebude fungovat.

Skutečností je, že provozní zatíženíusiluje o rozvoj vytrvalosti, spalování kalorií. Ale ne na růst svalů. Vzhledem k běhu, můžete si suché tělo, odstranit žaludek, tuk z vnitřku stehna. A můžete vyvinout dýchací přístroj, srdce. Ale pumpovat svalovou hmotu nohou bez silového tréninku nebude fungovat.

Význam synchronizované práce při běhu

Jak chápete, svaly pracují přísně koordinovaným způsobem. Při nejmenší odchylce, pozdní, je účinnost pohybu ztracena. Pokud jerkete ve špatném čase, nebudete schopni dokončit požadovanou fázi běhu.

Úsilí jednoho svalu nestačí k tomu, aby postavilo tělo do pohybu, potřebujeme spolupráci všech. V našem těle je mozek zodpovědný za kontrolu pohybové aktivity bez naší účasti. Rozhodujeme se jen o tom, co chceme. A mozek již dává desítky rozkazů, aktivuje nebo blokuje různé svaly. Díky takovému komplexnímu systému se naše tělo může pohybovat tak snadno a volně.

Co dělá sval, narovnat páteř při běhu

Sval, který narovnává páteř, má několik funkcí:

  1. Vyrovnání zad.
  2. Udržování v přímém stavu.
  3. Odpisy při dopadu.

Všechny tyto tři funkce se provádějí za chodu. Doporučuje se běžet s rovným hřbetem, nesklouznout, pánev lehce dozadu. Pak bude vaše držení těla přirozené a změkčení každého kroku bude optimální.

Rozložení zátěže při provozu

Pokud poběžíte na nohou, tele zvýší svůj náklad asoleus sval. Pokud zvednete koleno - na břišní svaly, které se také podílejí na zvedání nohou.

Jsou-li paty posunuty dozadu, budou proškolováni ohyby nohou.

Tímto způsobem můžete změnit zatížení.