Odrůdy bílkovin a účel tohoto dodatku

Protein je sportovní doplněk sestávající z koncentrované proteinové směsi. Protein je hlavním stavebním materiálem pro svaly a jednou z hlavních složek sportovní stravy. Aktivní růst svalů je možný, pokud je uspokojena potřeba bílkovin. Je těžké poskytnout tělu vysoce kvalitní bílkoviny bez přísad, takže sportovní výživa přichází na záchranu .

Typy proteinů

Existují různé typy bílkovin, které se liší složením, rychlostí absorpce a účelem.

Syrovátkový protein

Rychlý protein je protein charakterizovaný rychlou absorpcí. Tato kategorie zahrnuje všechny bílkoviny v syrovátce, stejně jako proteiny ze živočišných produktů (ryby a maso). Ty se ve výrobě používají zřídka. Rychlý syrovátkový protein je určen k rychlému zvýšení svalové hmoty. Je schopen zvýšit obsah aminokyselin v těle, což je důležité zejména po sportovních aktivitách. Pro lepší vstřebání je vhodné kombinovat s příjemem komplexu aminokyselin BCAA.

Syrovátkový protein bude přínosem pro všechny, kteří hrají sport a chtějí zvýšit svalový objem.

Funkce přijetí závisí na cílech:

 1. S vysokým metabolismem a nepřítomností nadbytku hmotnosti bílkovinněkolikrát denně. Ideální doba pro přijetí je po probuzení a na konci lekce. Doporučuje se také použití bílkovin mezi jídly a 1,5 hodiny před zátěží, tj. 3-5–30 g porcí denně.
 2. Lidé, kteří chtějí zhubnout, musíte pít protein před cvičením, po něm a ráno. Při hubnutí je třeba užívat komplexní bílkovinu (o ní níže), ale ráno a po cvičení můžete užívat syrovátky ve výši 50% doporučené porce (tj. 15 g).

Tři formy rychlého proteinu:

 1. Koncentrát má průměrný stupeň čištění. Obsahuje laktózu a některé nenasycené tuky. Koncentrát je absorbován do 90% během 3-4 hodin. Plus - nízká cena.
 2. Izolát je ošetřený koncentrát, který obsahuje až 97% čistého proteinu. Jeho plná absorpce trvá 3 hodiny.
 3. Hydrolyzát je nejdražší verzí syrovátkového proteinu. Částečně je zničena enzymy, což výrazně urychluje vstřebávání. Všimněte si, že zvyšuje sekreci inzulínu.

Jaká forma rychlého proteinu je preferována? Řada studií ukazuje, že s intenzivním tréninkem a dietou má jakýkoliv typ syrovátkového proteinu vynikající účinek. Z tohoto důvodu nemá smysl platit velké peníze za hydrolyzát.

Kazein

Kasein je jedním z nejoblíbenějších typů bílkovin mezi profesionálními kulturisty. Pomalý protein se získává enzymatickou přeměnou mléka. Jednou v těle takový komplexní proteindlouho strávený. V této době dává potřebné aminokyseliny.

Výhody pomalého proteinu jsou hypoalergenní. Je nepostradatelný pro sportovce s alergiemi na rychlé nebo vaječné bílky.

Pomalá absorpce kaseinu vede bohužel k inhibici absorpce jiných typů bílkovin. Kromě toho má nízkou biologickou aktivitu a může snížit chuť k jídlu. V poslední době je k dispozici micelární kasein, který je lépe absorbován a má příjemnou chuť, ale je dražší.

Kdy by měl být kasein užíván:

  1. Při získávání svalové hmoty se tento typ bílkovin nedoporučuje. Doporučuje se používat pouze v noci v kombinaci se syrovátkovým proteinem. Máte-li přeskočit jídlo, můžete si vzít 30-40 g bílkovin zastavit zničení svalové tkáně. Velikost porce se pohybuje od 30 do 45 g.
  2. Kaseinový protein může být použit pro hubnutí k odstranění hladu. Pokud potřebujete urychlit spalování tuků, měli byste v noci užívat kasein. Má termogenní účinek a snižuje chuť k jídlu, což pomůže při nočním hladu a přejídání. Během diet, můžete pít kasein koktejly 3-4 krát denně: ráno, před třídou, mezi jídly a v noci. Podíl je 15–20 g.

Bílkovinný komplex

\ t

Komplexy jsou směsí různých typů bílkovin. Poskytují maximální obsah aminokyselin v krvi a svalech krátce po podání, přičemž poskytují tkáňům živinydlouhou dobu.

Komplexní bílkoviny mohou být užívány pro různé účely: pomáhají těm, kteří chtějí získat svalovou hmotu, zhubnout nebo pracovat na reliéfu. Studie však ukazují, že syrovátkový protein je účinnějším doplňkem.

Frekvence příjmu a dávkování závisí na cílech:

 1. Pokud chcete zvýšit váhu, stojí za to užívat bílkoviny před spaním, aby byly svaly v noci opatřeny nezbytnými látkami. To může také být používáno místo syrovátkového proteinu nemnoho hodin před třídou. Po tréninku je lepší dát přednost rychlému proteinu. Můžete si vzít proteinový komplex místo hlavního jídla, když není možnost plně jíst. Pokud během několika hodin nemůžete jíst, měli byste vypít 30 g komplexního proteinu.
 2. Režim během hubnutí je podobný výše uvedenému režimu. Pijte bílkoviny před spaním a během období dlouhodobého nedostatku potravy. Mohou být také nahrazeny 1 nebo 2 jídly. Část by měla být 2krát menší, tj. Pouze 15 g.

Srvátkový protein je tedy považován za nejúčinnější typ této přísady. Jeho nevýhodou je vysoká spotřeba za vysokou cenu. V případě potřeby ji můžete úspěšně kombinovat s hospodárnějším komplexním proteinem nebo kaseinem.

Možné vedlejší účinky bílkovin

\ t

Existuje názor, že sportovní výživa (zejména bílkoviny) může způsobit závažné nežádoucí účinky a při dlouhodobém užívání může významně poškodit zdraví. InVe skutečnosti negativní vliv bílkovin na tělo nemá žádný vědecký důkaz.

Přípravky na bázi bílkovin mohou používat muži a ženy v jakémkoli věku. To nevede ke špatnému zdraví, protože bílkoviny jsou vyráběny speciálním čištěním z potravinářských surovin. To znamená, že bílkoviny mají přirozený původ a mají pomoci našemu tělu vyrovnat se s intenzivní úrovní moderního života.

To nezpochybňuje pravděpodobnost individuální intolerance na protein. Obvykle se projevuje jako alergická reakce nebo jako zažívací porucha. Posledně uvedená může být úspěšně bojována použitím dalších enzymů nebo snížením dávky aditiva.

Dalším vedlejším účinkem může být zácpa. Jsou způsobeny nesprávnou dietou a nedostatečným příjmem tekutin. Při úpravě výživy a dostatečné pití je tento problém rychle vyřešen.

Protein je vhodný doplněk, který značně zjednodušuje životy moderních sportovců, urychluje postup tréninku a v případě potřeby může být použit jako náhrada jídla.