Proč bolest kolena při dřepu a vstávání: příčiny a léčba

Kolenní kloub je složitý a pravidelně podléhá velkému zatížení. Není tedy divu, že mi po cvičení ublížila kolena, šla nahoru a zvedla se ze židle. Příčinou bolesti je často artróza nebo destrukce kolenní kloubní chrupavky.

Trochu o koleno

Kolenní kloub má velmi omezenou pohyblivost. To vám umožní ohnout nohu v jedné projekci a lehce točit. A co je nejdůležitější, anatomicky od narození, ochrana je poskytována proti ohnutí kolena zpět. Jinak bychom nemohli stát na rovných nohách.

Veškerou pohyblivost zajišťuje komplex vazů kolenního kloubu a kalichu. Hlavní materiály, které tvoří koleno, jsou chrupavky a elastická vlákna.

Všimli jsme si také patologické tuberozity tibiálních kostí u dětí a později pochopíte, proč jsme to řekli. Proto si mohou stěžovat, že koleno při squatování bolí.

Je známo, že uvnitř kolena je tření mezi pohyblivými částmi. Je minimalizován kloubní tekutinou. Samotný kloub je v kloubním vaku.

Pokud tedy koleno bolí, pak příčiny bolestitřeba se podívat na:

 • kosti;
 • spoj;
 • svazky.

V jakých situacích mohou kolena ublížit

Nejčastěji kolena při dřepu a postavení stály kolena. Méně často - pouze po squatu. Nesprávně provedené nožní lisy, dřepy, výpady mohou způsobit zranění kolena.

Nejčastěji při těžkých cvičeních na nohách trpí kolena, nikoliv kotníky ani boky. Prostě mají nejsilnější zátěž. Zdá se, že kotník je pod ještě větším napětím, protože na nás nese veškerou naši váhu. Ale nikdy se neohne jako koleno. Obecně platí, že je také dobrý. Nemá tak složitou strukturu.

Bolest kolenního kloubu může doprovázet jak vzpěračské činky, tak prázdný bar. A někdy bez něj. Nebo můžete cítit bolest i bez tréninku, zatímco sedí doma. Proč Možná máte nadváhu, nebo velmi sedavý životní styl, a tisíc a dva další důvody pro zánět kolenního kloubu.

Příčiny bolesti kolene

Stres, který zažívá kolenní klouby v průběhu času, je ničí. Je třeba mít na paměti, že zdroje každé části našeho těla jsou omezené. Když je tento zdroj vyčerpán, regenerační procesy přestávají být před procesem destrukce. Začne odpočítávání. Například, nejprve člověk cítí bolest v případě artrózy, a pak kloub je změněn na něj. Proto stojí za to být velmi pozorný k prvním známkám problému.

Nástup artrózy

Moderní svět vymaže věkové hranice v artróze. Artróza můžebýt lokální povahy (například pouze kolenní kloub) a polyartróza. Může to být také infekční plán (může být spuštěn chlamydií) a trofický, spojený s podvýživou.

Trofické problémy kolenního kloubu vznikají, pokud ve vaší stravě není dostatek kloubotvorných látek nebo je-li narušena dodávka krve do chrupavky kolena.

Artróza se projevuje akutní nebo matnou bolestí během pohybu. Nejčastěji zranění kolena po tréninku a během ní. Léčba předepsaná lékařem.

Bez léčby se situace může zhoršit do té míry, že vás bolest bude pronásledovat i v noci, když ležíte v posteli. Nedovolí vám spát. Pak musíte udělat protézu kolena a zapomenout navždy, co je to leg press nebo squat.

Pokud cítíte i mírnou bolest, je lepší odložit si silový trénink, dokud se neporadíte s lékařem. A předtím to udělejte s prázdným krkem.

Nebezpečí pro teenagery, kteří se usilovně angažují ve sportu

\ t

Kolena zranila nejen artrózu. Další nepříjemná věc, která se může stát na koleni, je Osgood - Shlatterova choroba (o tom jsme mluvili na začátku). Vyznačuje se tvorbou bolestivé rány pod patellou na holenní kosti.

Takový úder se objevuje u dospívajících ve věku 11–15 let bez ohledu na jejich pohlaví, kteří se aktivně podílejí na sportu. Teenager se proto může stěžovat, že má při dřepu bolestivé koleno.

Když se pohybujete, je bolest v koleně způsobena blízkostí hrboly.Je už tak bolestivá, ale stále běží neustálé skoky. Toto onemocnění prochází samo. Bump často mizí, i když není léčba. Smysl provádět léčbu, zpravidla ne.

Deformace kloubů způsobená ploutvemi

Ploché nohy jsou nebezpečným nepřítelem. Proto je patka nesprávně umístěna na nosném povrchu. Celá kostra z toho trpí, od kotníku po krk. Z plochých nohou deformovat palce, kolena, kyčelní klouby jsou zničeny, hlava bolí.

Pokud problém není vyřešen, je proces zničení chrupavky kolenního kloubu nevyhnutelný. Nadměrné namáhání kolena, způsobené creepovou polohou nohy, ji postupně „zabije“.

S nedostatečným přísunem látek do organismu látkami tvořícími klouby se proces urychlí. Proto musíte jíst správně a vyváženě.

Flatfoot je žádoucí vyléčit od dětství, v této době systém kostí aktivně roste a mění se. To vám pomůže speciální gymnastiku. V dospívání je obtížnější něco změnit.

Aby se minimalizoval negativní dopad na klouby, je lepší, aby lidé s plochou nohou dřepovali hmatníkem nebo činkou, aby do bot vložili speciální ortopedické vložky.

Často s artrózou se také nacházejí ploché nohy. Léčba flatfoot pro dospělé již není k dispozici, můžete jen mírně zlepšit stav nohou.

Úrazy: postupné a náhlé

Teď pojďme mluvit o zranění v tělocvičně.Při práci s váhami, krkem, můžete se zranit okamžitě, nebo postupně, systematicky porušovat všechny zákony o zátěži.

Musíte vědět, která cvičení jsou nebezpečná pro vaše kolena: tisk nohou, dřepy a výpady. Pokud se při každém cvičení neřídíte správnou technikou, můžete snadno vydělávat nemoci kolenního kloubu, a to i pro zdravého člověka a mít kontraindikace na trénink.

Lis na nohy je považován za méně nebezpečný než dřepy. Výpadky, jako dřepy, jsou nejbolestivější. Léčba zranění je nutností! Je nutné odstranit příčiny bolesti.

Podívejme se, proč může dojít ke zranění kolen během tréninku. Všimněte si, že to nejsou všechny příčiny zranění, ale nejběžnější:

 1. Jedním z pravidel squatů nebo výpadů je, že koleno nesmí přesahovat linii palce. Squat jinak je škodlivý, budou zranění.
 2. Nemůžete si narovnat kolena, pokud děláte nožní lisy nebo houpací telata. Kolena mírně ohnutá. Toto bylo vynalezeno tak, že nohy se ne relaxují. Opravdu, v narovnaném stavu, kolena zapadnou na místo, a vy můžete lehce uvolnit svaly - váha stejně nepadne. A většina zátěže padne na koleno - opět poškození kolen, což vede ke zranění.
 3. Lis na lavičce nebo dřep by neměl být prováděn s koleny nataženými dovnitř. Nezapomeňte - koleno vypadá stejně jako ponožka.

S artrózou nezáleží na tom, jak si dřepete. Každé vysoké zatížení je škodlivé. Bolest se může objevit kdykoliv: před a po dřepu.

Lidé se často snažízachránit bolavé koleno pomocí tření v různých prostředcích a mastich To lze provést, nicméně takové léčení je v mnoha případech k ničemu.

Hypotermie způsobuje další poškození kolen. To platí zejména pro dívky, které v zimě nosí krátké sukně a tenké punčochové kalhoty.

Jak se vypořádat s bolestí

Jít k lékaři ne vždy odhalí příčinu bolesti. Často se stává, že lékař rozprostře ruce a řekne, že jste zdravý. To se děje proto, že MRI příznaky artrózy nejsou detekovány v raných stadiích. V raných stádiích můžete mít křehké koleno. I když s ním všichni žijí celý život bez progrese, nevědí o žádné artróze.

Pokud jste nebyli diagnostikováni, zkuste to:

 1. Určete, v jaké fázi se vaše kolena bolestí při dřepech. Pokud můžete udělat neúplný dřep bez bolesti, udělejte to.
 2. Podobně se provádějí lisy na nohy. Bolest je váš kompas.
 3. Nasaďte si kolena s elastickými bandážemi. Nemůžete to vytahovat velmi těsně - takže můžete chodit po celém cvičení s obvazy. Často to pomáhá. Pracujte nejprve s prázdným krkem a ne s těžkou činkou.
 4. Dobře zahřejte - nejlépe na stacionárním kole. Poskytne maximální bezpečné zahřátí pro vaše kolenní zařízení.
 5. Můžete použít ohřívací masti. Ale pamatujte si, že pokud je vaše pokožka citlivá, dostanete pouze jednu škodu. Kůže bude hořet, a pokud budete stále otřást obvazy, nebudete schopni to vůbec udělat.
 6. Zvýšení hmotnostipostupně a pomalu. Jste výzkumník bolesti a musí jasně pochopit, kdy bolest začíná a co bez ní lze udělat. Bolest je váš průvodce a červené světlo.
 7. Vezměte navíc chondroitin a glukosamin, vitamíny a nenasycené mastné kyseliny ve formě doplňků stravy nebo v přírodní formě.

A co je nejdůležitější, dávejte pozor na své zdraví. Nezapomeňte, že akutní bolest a nepohodlí v kolenním kloubu jsou kontraindikací k posilování. Je lepší odložit trénink před konzultací s lékařem. Tímto způsobem nezpůsobíte další poškození bolavého kloubu a je pravděpodobnější, že zabrání vážnějšímu problému.