Proč kolenní drtí při dřepu a kdy se o to starat

Křupnutí kolen při squattingu je běžným jevem, a to jak mezi sportovci, tak mezi těmi, kteří nikdy nechodili do posilovny. Squat volitelné s činka, toto označení pohybu, když člověk vstane z křesla nebo sedí na něm nebo dřepy. Podívejme se, co se děje a proč kliknete na kolena?

Stručně o struktuře kolena

Slibujeme, že nezatěžíme anatomické potíže kolenního kloubu. I když je kloub opravdu obtížný. Abychom pochopili, proč je koleno tak zranitelné, podívejme se dovnitř, co je pod kůží?


A existuje několik struktur spojených dohromady - hlava holenní kosti a stehenní kosti, meniskus a vazy, díky nimž je celá konstrukce držena pohromadě. Pokud se dotknete patelly, zjistíte, že je mobilní. Nyní si představte, jak obtížné je, aby příroda vymýšlela všechno, aby byla zajištěna mobilita a zároveň síla a fyziologicky správná funkce kolenního kloubu. Tohle není váš loket, i když není také zcela jednoduchý.

Uvnitř kolena je tekutina kloubů. S jeho nedostatkem začne tuhé tření kostí proti sobě, koleno nabobtná a ztratí veškerou mobilitu. Mimochodem, možná jste už začalipochopit, proč vaše kolena mohou ublížit. Například kvůli nedostatku tekutin kloubů.

Proč může koleno trpět:

  1. Porušení struktury jakékoliv složky kloubu (chrupavky, kosti, vazy).
  2. Porušení složení nebo objemu kloubní tekutiny.
  3. Porušení složení chrupavky a vazů.

Zde jsou důvody, proč při dřepu kolenní drtí. Pokud se objeví některý z uvedených stavů, je mnohem snazší poškodit koleno než ve zdravém organismu. V normálně fungujícím organismu je možné poškodit koleno pouze tím, že mu dá obrovskou zátěž, tj. Zlomením vazu nebo poškozením chrupavky. Ale zároveň koleno okamžitě nabobtná a bude velmi bolestivé.

Další věc s problémy zmíněnými v odstavcích 1, 2, 3. Porušování se objevuje postupně a vše začíná křupnutím (když se ohýbá, je to cvaknutí). Pojďme si promluvit o tom, jak mnoho lidí při chůzi po schodech, dřepech a dalších pohybech spojených s ohýbáním nohou na kolenou slyší, jak mnoho lidí slyší, jak se k nim chová.

Příčiny Crunch

Křupání kolen nebo vrzání z několika důvodů. Nyní vám bude jasnější, co a jak, po malé anatomické exkurzi z předchozí sekce:

  1. Problémy s výkonem.
  2. Problémy s metabolismem.
  3. Patologické stavy: zánětlivé infekční a neinfekční procesy v kolenním kloubu (například artritida).

Problémy s napájením

Obvykle člověk nespotřebovává dostatek živin, které tvoří klouby a kloubní tekutiny. SloženíKloub zahrnuje glykosaminoglykany (GAG): chondroitin a glukosamin. To je základem tkáně chrupavky.

V běžném životě se po 50 letech mohou objevit problémy s koleny. Pokud se však squatting s činka a stabilně cvičit v tělocvičně - tělo bude potřebovat mnohem více těchto stejných GAGs než s obvyklým rytmem života. Proto je třeba dostat více s výživou.

Proto se sportovcům doporučuje, aby používali doplňky ve formě "glukosaminu + chondroitinu". To je sanitka pro naše klouby. A nejde jen o koleno, ale o všechny ostatní klouby. Koneckonců se také skládají ze stejných látek. Tak důvody pro křupnutí v kolenou mohou spočívat ve špatné dietě.

Další je voda. Musí být spotřebováno ve správném množství. 2-4 litry denně, v závislosti na hmotnosti. Řeknete: "tam bude otok!". Ale ne, pokud nebudete jíst hodně soli, a pokud jsou vaše ledviny zdravé, edém se neobjeví, protože tekutina bude klidně procházet tělem, bude absorbována ve správném množství a přebytek bude odstraněn z těla. Tak to bylo, a tak to bude.

Metabolismus

Křupnutí kolen při dřepu právě kvůli tomu, že potřebné látky nestačí. Ale proč tyto látky nestačí, pokud člověk jí správně?

V tomto případě jde o metabolickou poruchu. Tělo nemůže absorbovat látky ve správném množství, tělo získává váhu, dušnost, zvýšené pocení.

Tato otázka je vyřešena tím, že jde o endokrinologa. Nelze se s ním zacházet nezávisle,protože nevíte, co zacházet, a ještě více - jak. Zapomeňte na tipy pestré stránky z internetu. Jděte do endokrinologa a řekněte: "Mám strach o svůj metabolismus, je s ním všechno v pořádku?" Další - věřte lékaři.

Nejsou to jen dospělí, kteří mají křehké koleno a klepání, ale teenager může mít problém, pokud má problémy s žlázami s vnitřní sekrecí. Důvody pro to mohou být genetické abnormality nebo nesprávný životní styl.

Pokud se vám při dřepu podřepou vaše kolena, má smysl omezit zátěž, dokud nezjistíte přesné důvody. Možná, zatímco to stojí za to přejít na více benigní cvičení.

Nemoci

Za jakých podmínek se vaše kolena chvějí? Pro ty, kteří jsou spojeni s poškozením chrupavky, zánětem nebo poraněním.

Infekční agens narušuje fyziologickou rovnováhu v koleni, spouští procesy destrukce. Nádor, zánět, změny ve složení tekutin - to vše vede k rozrušení a bolesti.

Při chůzi po schodech se začínají objevovat trhliny a křupy, když jsou nohy ohnuty i z polohy na břiše. Takže si můžete ujasnit, zda se jedná o drtivý nebo ne. Obvykle je dobře slyšet.

Pokud krize vyvolává nepohodlí, musíte navštívit lékaře. A lékaři jsou jiní. Někdo pošle domů se slovy: "nevymýšlejte nemoc pro sebe," a někdo vám opravdu pomůže. Takže nezoufejte, pokud je lékař nejprůměrnější tvor na planetě. Tam je vždy normální specialista.

Jak se má stát, když se vaše kolena chvějí

Co dělat, když se objeví krize? Můžu jít dál a proč?

Seřadit vše v pořádku.

Máte-li krizi, zkuste upravit stravu. Začněte hledat problém, který potřebujete z nejjednodušších důvodů. Pokud je problém výživa, pak je nejjednodušší řešit.

Pokuste se pár týdnů přidat do dietních rybích tuků nebo rybích tukových odrůd slunečnicový olej v surové surové formě. Nejlepší je koupit speciální doplňky pro tkáně chrupavky ve sportovním obchodě a také je přidat do menu.

Pokud krach neprojde, objeví se bolest, to znamená, že záležitost není zcela ve stravě. Je lepší se poradit s odborníkem (revmatologem).

Věnujte pozornost své váze, pokud je větší než 100 kg, možná je to v ní? Pokud se omezíte na kalorií, ale váha stále stoupá, měli byste kontaktovat endokrinologa.

A konečně, pokud máte kolenní bolesti, měli byste se určitě poradit s lékařem. Lokální oteplovací obklady jsou v této situaci bezmocné, je nutné odstranit infekční agens z těla. Komprese nikdy nedokázaly zvládnout.

Pokud zraníte koleno, je oteklé a bolestivé, je lepší si domluvit schůzku s lékařem. Je-li po modřině nebo pádu bolest velmi silná a ostrá - zavolejte sanitku. Dávejte pozor, aby se vaše koleno zlomilo. Koneckonců, děti nemohou vždy přesně popsat své pocity.

Pokud bolest přetrvává, neošetřujte sami.

A nejdůležitější poselství: pokud do 2-3 týdnů situace neníse změnilo, cítíte se horší (máme na mysli čas od vzniku nepohodlí, a ne od okamžiku akutní bolesti, kdy potřebujete okamžitě kontaktovat odborníka) - kontaktujte nemocnici.

Můžu hrát sport s křupnutím

Máte-li krizi a potřebujete dělat dřepy, musíte věnovat pozornost následujícím bodům:

  1. Posadit se bez váhy a rozhodnout se, zda vám tato tíseň přinese nepohodlí nebo bolest.
  2. Pokuste se posadit s váhou pro stejný účel.
  3. Chcete-li zabalit elastické bandáže na kolena a posadit se s váhou - pokud zmizela, pak můžete bezpečně cvičit. Pokud ne, opatrně se krčte a poslouchejte pocity. Pokud trpíte bolestí, musíte zastavit výuku, dokud nebude objasněna příčina.

Pro ty lidi, kteří si stěžují na drtivost v kolenou, doporučujeme dělat dřepy, které nejsou až do rovnoběžky s podlahou, ale vyšší. Stačí se ohnout nohy na kolenou při 50–70 stupních tak, aby svaly nohou již dostaly zátěž. Neposlouchejte trenéry, kteří vám budou křičet, co děláte špatně. Vaše kolena Kromě toho lidé, kteří se s tímto problémem nesetkali, nemohou vždy dostatečně posoudit váš stav.

Kolena si můžete namazat ohřívací mastí. Používejte pouze v malých množstvích, protože pod obvazem může vést k těžkému popálení.

A poslední věc: pokud vaše kolena křupají, myslím, že to stojí za to jít dál do záznamů? Vaše tělo již dává signál, že bude pro něj těžké provádět dřepy s velkou váhou. A pokud ho neposloucháte, všechno může být smutnévyběhnout. Nasloucháme a respektujeme naše tělo, pánové!