Rychlost běžného a vyškoleného pracovníka

Rychlost osob je další charakteristikou, na které se mohou konat soutěže. Dnes existují pojmy jako průměrná rychlost jízdy, maximum a záznam.

Rychlost běžící osoby

\ t

Nejběžnější zdravý člověk, který nemá kontraindikace k rychlému běhu, může ukazovat své údaje o rychlosti ve vzdálenosti 100 metrů.

Po závodě budou nohy zraněny, to je přirozené. Typicky, doba, během které bude taková nepřipravená osoba běžet sto stop, se pohybuje od 13 do 15 sekund.

Lidé s nadváhou, staršími osobami nebo nemocemi mohou samozřejmě vykazovat mnohem mírnější výsledky. A ne každý, kdo chodí normálně, může běžet.

Zdravý člověk po měsíci tréninku výrazně zlepšuje svůj výkon. Jeho čas může být již 11,5-12 sekund (mluvíme o dospělé osobě). Dále, pokud praktikujete stabilně a pilně, postupně se tato doba sníží o desetiny, pak o setiny sekundy. A co když dostanete nového světového rekordmana?

Maximální rychlost

Maximální rychlost jízdy se bude lišit v závislosti na disciplíněkterý se týká sportovce. To znamená, že sportovci a běžci na různých vzdálenostech vykazují různé rychlosti. Čím delší maraton a čím delší je vzdálenost, tím menší bude maximální rychlost.

Maximální zatížení velmi rychle vyčerpává zásoby našeho těla. A pokud maratónský běžec spěchá z místa na samém začátku dálky, pak je nepravděpodobné, že bude mít dostatek síly k dokončení soutěže.

To je důvod, proč sportovci, kteří mohou běžet dostatečně rychle, běžejí na dlouhé vzdálenosti mnohem pomaleji, než si myslíme.

Je správnější hovořit o maximálních rychlostech na vzdálenostech sprintu. O střední - dlouho.

Maximální možná (záznamová) rychlost osoby je dnes 44,7 km /h. Ukazuje svého držitele rekordu v běhu na 100 a 200 metrů, Usain Bolt - nejrychlejší muž na světě.

Předtím se několikrát během 20. století do knihy záznamů dostali různí běžci, ale Bolt je odsunul stranou. Možná je to díky systému stanovení výsledků - stále je věk elektronických technologií.

Záznam Boltu ve vzdálenosti 100 metrů je 9,58 sekund a 200–19, 19 sekund.

Průměrná pojezdová rychlost

Tento ukazatel lze použít k porovnání rychlostních charakteristik běžců na dlouhé vzdálenosti. I když je mnohem pohodlnější mluvit o době, na kterou je vzdálenost pokryta.

Muži, kteří mají v běhu první kategorii dospělých, vykazují tyto výsledky:

  • 10 km - 18,5 km /h.
  • 42,2 km - 16,1 km /h.

Mistři sportů mezinárodní třídyzobrazit výsledky o 3 km /h vyšší než výše.

Mimochodem, průměrná rychlost sprintu v Usain Boltu je 37 km /h ve vzdálenosti 100 metrů. Dovolte mi, abych vám připomněl, že nejrychlejší běh sprintu patří jemu.

Nejvyšší rychlost ve vzdálenosti 42,2 km v roce 2013 prokázal Wilson Kipsang, který po 35 km prudce zrychlil a běžel v takovém tempu až do konce. Zdá se, že sportovec našel dobrý způsob, jak ušetřit energii. Výsledkem je 2 hodiny 3 minuty a 23 sekund, celkem 7403 sekund. Jeho průměrná rychlost ve vzdálenosti 42,2 km byla tedy 20,5 km /h, což je o 1 km /h vyšší než u světového mistra sportu.

Co závisí běh výkonu na

Ukazatele průměrné rychlosti běhu osoby závisí na jeho fyzických schopnostech: zdravotním stavu, fyziologických vlastnostech, úrovni výcviku.

Nemoci a úrazy

Přenesené choroby negativně ovlivňují rychlostní charakteristiky. Například, zlomeniny, zranění, operace ukládají jejich vlastní tisky. Čím vážnější zdravotní problém, tím pomalejší průběh.

Mimochodem, při běhu, v závislosti na rychlosti, probíhají v těle různé procesy. To znamená, že rychlý a pomalý chod ovlivňuje naše zdraví různými způsoby. Vysoká rychlost je nutná pro záznamy a wellness se nazývá pomalý běh.

Rychlý běh je zakázán osobám, které měly infarkt myokardu. A i ti nejzdravější lidé v této kategorii čelí jedné fyziologické obtížnosti. Částečně srdceztrácí svou hlavní schopnost - účinně pumpovat krev. Pro ty, kteří utrpěli srdeční infarkt, je po rehabilitaci nejvhodnější udělat zdravý pomalý běh nebo Nordic walking.

Problémy s plicemi také nepříznivě ovlivňují rychlost, čímž se snižuje stupeň absorpce kyslíku tělem.

Délka končetiny

Většina z nich si myslí, že dlouhé nohy jsou zárukou vysokých rychlostí. Konec konců se krok stává širším a tyto stejné kroky je třeba udělat méně. Když se podíváte na nového držitele záznamu - Bolt, můžete to vidět. Jeho výška - 195 cm a hmotnost - 95 kg. Navzdory své velké velikosti to bylo rychlejší než všechny ostatní sportovce. Kdo ví, možná brzy bude šampion se zvýšením o více než 2 metry.

Na velkých vzdálenostech není vysoká výška tak kritická. I když to vypadá logicky: čím vyšší je růst, tím větší je odpor, který vzduch nabízí během běhu. Wilson Kipsang je vysoký 1,82 metru. To je také hodně, ale Wilson je držitel rekordu ve vzdálenosti 42,2 km.

Váha sportovce

Hmotnost je důležitá pouze tehdy, je-li nadměrná. Fyziologicky jsou sprinteri poněkud těžší než běžci maratonu. První z nich mají výraznější svalstvo, protože to je to, co vám umožní vyvinout maximální úsilí v krátkém čase. Ty jsou zaměřeny na vytrvalost a každý další kilogram výrazně zkomplikuje průchod na dlouhé vzdálenosti.

V případě Bolta mu jeho 95 kg nebrání, aby byl nejrychlejší na světě, protože je to jeho fyziologická norma. Ale neprovozuje maratony.

Wilson Kipsang je mírně nadprůměrná výška, ale jeho váha je pouze 62 kg. Je to pochopitelné, dlouhé závody mu neumožňují získat hmotu. Na velké vzdálenosti se gravitace stává hmatatelným soupeřem. Čím menší maratonský běžec váží, tím rychleji a snadněji bude běh na vzdálenost.

Dospěli jsme k závěru, že sprinteři musí být silnější a silnější pro větší rychlost. Maratónští běžci - lehký a vytrvalý.

Genetika

Genetika v našem těle hodně řeší. Míra metabolických procesů, rychlost svalové obnovy, anaerobní práh a aerobní vytrvalost, náchylnost k tréninku. Všechny tyto parametry určují rychlostní strop.