Tréninkové masky - respirační zádržné a respirační pro běh ve městě

V intenzivních disciplínách se sportovci snaží zvýšit vytrvalost těla a posílit dýchací systém. Pro zlepšení výkonu, sportovci jdou do výškových oblastí trénovat v hypoxii (nedostatek kyslíku). Pro ty, kteří nemohou změnit místo zaměstnání, k záchraně přicházejí respirační omezení napodobující trénink v horách.

Hypoxické masky

Jedná se o sportovní doplňky vybavené víceúrovňovým systémem odolnosti proti vdechovanému vzduchu. V centru designu - ventily, které měří přívod kyslíku. Sportovec, který má na sobě vzduchový omezovač, mu ztěžuje dýchání během tréninku, což by podle výrobců mělo mít pozitivní vliv na zvýšení aerobní odolnosti.

Výrobci rovněž uplatňují následující výhody masky na školení:

  • zvýšení objemu plic;
  • posílení kardiovaskulárního systému;
  • účinná spotřeba kyslíku;
  • rozvoj duševní odolnosti.

Populární tréninkové masky jsou maska ​​výškového tréninku 2.0 (cena kolem 2100–2700 s.), Phantom Training Mask (2000–3000 s.), Bas Rutten O2 - trenér (3500–5000 s.). První dva modely jsou omezovače, nošené na obličeji a vybavené systémem ventilů. Simulátor Bas Rutten se skládá ze silikonové trubky upnuté mezi zuby aněkolik respiračních obložení.

Kritika

Skeptický postoj k uvažovanému příslušenství je spojen s malým množstvím výzkumu. Zároveň není zpochybňována účinnost skutečného hypoxického tréninku pro vytrvalost. Na Vysočině se vzduch stává vzácným, což vede ke snížení množství kyslíku v krvi sportovce.

V reakci na nepříznivé podmínky začne tělo intenzivně produkovat myoglobin a hemoglobin a také zvyšovat hustotu kapilár. Jako výsledek, s pravidelnými cvičeními, sportovec postupně zlepšuje celkovou vytrvalost a „stravitelnost“ kyslíku.

Vzdělávací maska ​​ však není schopna vytvořit vzácné inhalační prostředí , brání pouze volnému proudění vzduchu. Američtí vědci navíc zjistili, že omezovač dýchání snižuje spotřebu kyslíku sportovce pouze o 2%, což je podstatně méně než analogické hodnoty naměřené během hypoxického tréninku.

Na základě výše uvedených skutečností byl učiněn závěr, že masky nejsou vhodné pro účinné dýchání a zvyšování anaerobní odolnosti. Mohou sloužit pouze jako prostředek k posílení inspiračních svalů.

Kontraindikace

Zdraví sportovci s dlouhodobým užíváním hypoxického omezovače mohou pociťovat nepravidelný srdeční tep, závratě, nevolnost a dokonce i slabé.

V případě jakýchkoli negativních příznaků okamžitě zastavte.cvičení, vyjměte příslušenství z obličeje a přiveďte dech do normálu.

Těm, kteří mají zdravotní problémy, se doporučuje, aby podstoupili lékařskou prohlídku před použitím zátky, aby nedošlo ke zhoršení patologie. Hlavními kontraindikacemi pro používání simulátorů jsou kardiovaskulární onemocnění a problémy s dýchacím systémem.

Dýchací masky

\ t

Tento typ sportovního příslušenství se liší od výše uvedeného. Takové masky nejsou považovány za omezovače, ale za filtry pro inhalovaný vzduch. Hlavní funkce: zpoždění výfukových plynů obsahujících škodlivé látky (olovo, síra, dusík, benzopyren, saze, atd.), Jakož i ochrana před pyly a jinými alergeny.

Nejoblíbenějšími výrobky jsou britská společnost Respro. Všichni výrobci respirátorů jsou vybaveni vyměnitelnými filtry a speciálními ventily, které odvádějí vydechovaný vzduch. Nepochybnou výhodou produktů Respro je také jasný design pro mládež, který doplňuje jakýkoliv sportovní vzhled.

Respro lze použít jako masku pro provoz v městském prostředí. Například model Techno (3 700–4 000 p.) Má uhlíkový HEPA filtr, který dobře zvládá pyl rostlin, stejně jako širokou škálu znečišťujících látek, které ovlivňují osobu ve městě (stavební prach, výfukové plyny, průmyslové emise).

Kromě běžeckého výcviku jsou příslušenství pro dýchání ideální pro cyklisty, motocyklisty a extrémní sportovce, aby chránili přednepříznivých povětrnostních podmínek.

​​

Mezi výhody patří také jednoduchost konstrukce a odnímatelnost prvků, což umožňuje zlepšit vlastnosti a vzhled příslušenství.

Obecně dýchací masky významně nekomplikují dýchání. Všichni lidé, kteří je používají, si všimli rychlé závislosti. Nevýhodou je akumulace kondenzátu pod neoprenovou podšívkou, stejně jako nemožnost zhášení žízně "na cestách". Musíme se zastavit a pít masku.