Typy vitaminových minerálních komplexů, zejména volba a použití

Komplexy vitamín-minerální látky (multivitaminy) - potravinářské přídatné látky, které pomáhají tělu přizpůsobit se zvýšené zátěži, poskytují mu potřebné minerály, vitamíny a živiny, které je obtížné získat z moderních produktů.

Odrůdy multivitaminových komplexů

\ t

Dnes je k dispozici široká škála multivitaminů, které se liší složením, účelem a formou uvolňování. Farmaceutické společnosti vyrábějí drogy pro těhotné ženy, starší osoby, malé děti a sportovce.

Multivitaminy jsou prezentovány v různých formách. Nejoblíbenější formy užívání takových komplexů jsou tablety a kapsle. Důvodem je jejich dostupnost a pohodlí.

Kromě toho můžete zakoupit multivitaminy ve formě prášku, kapalin a injekčních roztoků. To je věřil, že druhá možnost je výhodná pro profesionální sportovce, protože se vyznačuje rychlou stravitelností.

Volba formy je spojena s cíli i osobními preferencemi sportovce.

Vitamíny pro sportovce

Je nesmírně obtížné dosáhnout vynikajících výsledků v oblasti sportu bez použití přísad. Studie ukazují, že užívání vitamínových minerálních komplexůpozitivní vliv na organismus, přispívá k růstu sportovního výkonu.

Mnoho lidí zná tzv. Plateau efekt. On je ostrý pokles pokroku v tréninku v získávání svalové hmoty nebo snížení procento tuku v těle. To je často způsobeno nedostatkem některých vitamínů a minerálů, které se mohou vyskytnout i při promyšlené dietě.

Normální dieta s vysokým obsahem kalorií a vyvážená strava nevyhovuje většině sportovců. Zvláště akutní problém výživy je kulturista. Nemohou si dovolit ovoce a mnoho zeleniny, což vede k vážnému nedostatku určitých látek.

Současně se významně zvyšují požadavky na tělo týkající se vitamínů a minerálních látek u profesionálních sportovců. Multivitaminy pomohou rychle zlepšit situaci a naplnit potřebu těla. Tyto léky jsou velmi pohodlné, protože mohou být použity v různých fázích tréninkového procesu. Jsou stejně užitečné při hubnutí a při práci na hmotě.

Jak správně užívat multivitaminy?

Režim závisí zcela na zvoleném léku. Hlavním doporučením je jasně dodržovat pokyny výrobce. Pečlivě si ji přečtěte a v případě potřeby upravte svůj plán užívání sportovních doplňků.

Standardní průběh multivitaminů trvá přibližně 2 měsíce. Po jeho dokončení byste měli užívat krátkou přestávku (1–1,5 měsíce). Takový plán udrží tělo sportovce v nejlepším možném stavu.stavu. Delší užívání vitamínů je nežádoucí, protože tělo může přestat absorbovat určité látky z běžných potravin.

Denní standardy

Balíky s více vitamíny vykazují denní dávky (RDA). Tyto hodnoty jsou dávkami základních vitamínů a minerálů, které lidské tělo potřebuje denně. Standardy závisí na pohlaví a věku, stejně jako na úrovni fyzické aktivity.

RDA zdaleka není univerzální. Při jejich studiu je třeba vzít v úvahu následující skutečnosti:

  1. Účelem množství vitaminů a minerálních látek v normách je zabránit výraznému zhoršení zdravotního stavu. Neodrážejí optimální dávky látek ke zlepšení.
  2. RDA jsou velmi zprůměrovány. Jsou vhodné pro některé lidi a nemusí vyhovovat ostatním.
  3. Normy nezahrnují případy, kdy tělo potřebuje zvýšený příjem určitého vitaminu nebo minerální látky.

Z těchto informací lze vyvodit, že normy přijímání vitaminů a minerálních látek by neměly být považovány za všeobecné doporučení.

Pomocí krevního testu a jeho výkladu lékařem můžete přesně vyhodnotit potřeby svého těla. Tato technika je důležitá pro profesionální kulturisty v období přípravy na soutěž.

Výběr dokonalého multivitaminu

V prodejnách sportovní výživy a lékárnách lze najít tisíce léků od stovek značek a výrobců. Oni se vážně liší v ceně, ale mají jendrobné rozdíly v kompozicích.

Co vysvětluje vysoké náklady na jednotlivé multivitaminy? V levných komplexech nejsou komponenty často vyvážené. To zjednodušuje výrobní proces, ale zároveň zhoršuje stravitelnost.

Při výrobě drahých přísad se používají složité technologické postupy. To vám umožní zlepšit jejich absorpci a zvýšit efekt jednotlivých prvků. Tyto komplexy dávají výraznější a stabilnější výsledek.

Během vstřebávání vitaminů a minerálních látek může dojít k negativní nebo pozitivní interakci mezi jeho složkami. Obvykle je tento bod zohledněn v přípravách střední a vysoké cenové kategorie.

Někteří moderní výrobci rovněž berou v úvahu pohlaví sportovce. Jsou navrženy tak, aby zohledňovaly fyziologické vlastnosti mužů a žen, a tudíž účinnější.

Komplexy vitamín-minerální látky jsou pro zdraví bezpečné, protože jejich složení je organismem vnímáno přirozeným způsobem. Stejným způsobem se vstřebávají přírodní živiny z potravin. Hlavním účelem multivitaminů je optimalizovat metabolismus a zlepšit zdraví.