Vlastnosti esenciálních aminokyselin BCAA - působení a režim

Protein je klíčovým stavebním prvkem našeho těla. Aminokyseliny jsou syntetizovány z bílkovin a většina z nich může být získána nezávisle na těle. Existují však aminokyseliny, které přicházejí pouze z potravin. Jsou považovány za nepostradatelné a jsou známé jako BCAA.

Akce BCAA

Hlavními stavebními kameny svalů jsou tři aminokyseliny: leucin, isoleucin a valin. Kombinují se do komplexu BCAA. Jejich funkce jsou podobné, ale mají vlastnosti:

  1. Leucin normalizuje hladiny cukru v krvi, čímž zvyšuje produkci růstového hormonu. Tento indikátor přímo ovlivňuje rychlost hypertrofie svalové hmoty, takže další příjem leucinu je relevantní pro většinu sportovců. Kromě toho se tato aminokyselina aktivně podílí na regeneraci tkání, kůže a kostí.
  2. Isoleucin se podílí na tvorbě hemoglobinu a má také pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, zvyšuje odolnost a spouští urychlenou regeneraci organismu.
  3. Valin je zodpovědný za obnovu svalových vláken. Pokud sportovec trénuje pravidelně a intenzivně, jsou svaly poškozeny, v nich se objevují malé slzy. Když se hojí, dochází ke svalovým ziskům. Příjem Valinu zkracuje toto období, což usnadňuje dosažení pokroku.vzdělávání.

Použití komplexu BCAA zajišťuje intenzivní obnovu svalové tkáně poškozené během silového tréninku, stimuluje produkci růstového hormonu a doplňuje spotřebovanou energii. Předpokládá se, že nejdůležitější aminokyselinou pro sportovce je leucin, ale to neznamená, že bychom se měli omezit na ně.

Studie ukázaly, že současné podávání tří aminokyselin je účinnější. Bylo zjištěno, že optimální poměr je následující: 2 díly leucinu na 1 díl isoleucinu a 1 část valinu. Existují však i další varianty kombinací BCAA, například 3 až 1 a 2, 4 až 1 a 1, 8 až 1 a 1. Uskutečnitelnost těchto vzorců je nyní aktivně studována, dokud odborníci nedosáhnou společného závěru.

Vlastnosti

Ve dnech tréninku a odpočinku tělo potřebuje jiné množství aminokyselin. Z tohoto důvodu mají režimy BCAA řadu funkcí.

Ve dnech školení

Ve dnech aktivního sportu v těle zároveň existují dva procesy: růst svalů a jejich zničení. Úkolem sportovce je urychlit první proces a co nejvíce zpomalit.

Během výcviku tělo potřebuje další živiny. Bez toho, aby je dostal od doplňků nebo potravin, nevyhnutelně se obrátí na své vnitřní zdroje. První bude dodávka glukózy z jater, a když to skončí, rozpad aminokyselin ve svalech začne. BCAA bude schopna podporovat tělo a předcházet těmto destruktivním tendencím.

Jednoznačný plus BCAA - rychlá absorpce. Mnozí je berou bezprostředně před tréninkem, čímž aktivují všechny potřebné procesy. Práškové aminokyseliny jsou ideální pro použití před třídou. Snadno se připravují, mají nenápadnou chuť a uhasí žízeň.

Po skončení relace, kdy hladina cukru v krvi klesne na minimum a všechny aminokyseliny se utratí, stojí za to okamžitě doplnit zásoby. V tomto případě zůstává metabolismus dlouhodobě vysoký. V tomto ohledu bude výsledek tříd patrný v kratším čase.

Ve dnech odpočinku

Předpokládá se, že ve dnech, kdy nejsou žádné tréninky, je zbytečné brát další aminokyseliny. Zastánci této teorie ji posilují tím, že absence účinků na tělo znamená zastavení destrukce svalových vláken. A rozptýlit metabolismus dostatečných aminokyselin z normální potravy.

Ve skutečnosti dochází k neustálému ničení svalů. Tento proces je zvláště aktivní po probuzení. Pokud chce sportovec podpořit tělo proteinovou snídaní nebo proteinovým koktejlem, bude nějakou dobu trvat, než se produkt rozloží na aminokyseliny. Užívání BCAA tento problém vyřeší, protože aminokyseliny okamžitě vstoupí do svalů. Ranní dávka BCAA je 1/2 standardní dávky.

Dostupné formuláře

Kapsle jsou nejoblíbenější formou BCAA. Původně byl tento dodatek k dispozici pouze v takových případechformuláře. Hlavní výhodou kapslí - snadnost jejich použití. Můžete si je vzít kamkoliv. Vše, co potřebujete, je sklenice vody.

Další výhodou je nedostatek chuti. Charakteristická hořká chuť aminokyselin je díky skořápce kapslí nepostřehnutelná. Standardní tobolky obsahují 250 až 1250 g BCAA. Nevýhody kapslí zahrnují vysokou cenu.

Tablety BCAA jsou stlačený prášek. Jejich nevýhodou je nepříjemná chuť a dlouhá stravitelnost a malá dávka tablet vede k tomu, že jeden obal trvá jen několik týdnů.

Nejvýhodnější formou BCAA je prášek. V průměru je prášek jeden a půlkrát levnější než kapsle a tablety. Jeho nevýhodou je, že se zcela nerozpouští ve vodě a má velmi specifickou chuť.

Pro ty, kteří nemohou tolerovat přirozenou chuť aminokyselin, pomůže následující doporučení. Lžíce s práškem v ústech a okamžitě vypít vodou. Takže hořká chuť nebude přetrvávat příliš dlouho. Dnes jsou k dispozici také ochucené prášky BCAA. Rozpustí se dobře a jsou příjemně chutné, ale jsou dražší než běžné prášky.

Systém přijímání

Existují dva možné režimy BCAA v závislosti na vašich cílech:

  1. Pokud chcete získat svalovou hmotu, je vhodné užívat si doplňky uprostřed tréninku, když je pocit hladu. Kromě toho je třeba podpořit tělo ráno a večer, když je přirozené zničení svalů. V případě potřeby platínahradit večerní příjem BCAA více kaseinem.
  2. Při hubnutí se BCAA používá stejným způsobem: na lačný žaludek, před spaním, během cvičení a bezprostředně po něm. Aminokyseliny by také měly být užívány mezi jídly, když je hlad, ale není možné jíst. V tomto případě bude přísada chránit svaly před destrukcí.

Jaká je dávka BCAA? Je prokázáno, že pro 1 tréninkového sportovce stráví asi 33 mg aminokyselin na každý kg hmotnosti. Doporučuje se proto použít 1 až 8 g BCAA pro 1 příjem. Začátečníci by si měli zvolit průměrnou hodnotu 4-5 let.

Kombinace BCAA s jinými produkty

\ t

Vzhledem k tomu, že BCAA je přírodní látka odvozená z potravin, je tento doplněk bezpečný, nemá žádné kontraindikace a omezení věku. Neinhibuje absorpci jiných léčiv. Z tohoto důvodu lze jeho použití kombinovat s zesilovači, spalovači tuků a dalšími sportovními doplňky.

Kombinace BCAA s proteinovým chvěním je však nepraktická. V tomto případě protein bude inhibovat absorpci aminokyselin a učinit je během cvičení nebo na prázdný žaludek, bezvýznamný.

BCAA je sportovní doplněk, který je pro tělo bezpečný a prospěšný. Jeho účinek bude patrný pouze při pravidelném školení. V tomto případě pomáhá zvyšovat sílu, vytrvalost a další sportovní výkon v nejkratším možném čase.