Vlastnosti nordic walking s holemi: výhody a škody, technika

Severská chůze je ve svém současném smyslu relativně novým slovem ve světovém sportu. Termín byl poprvé zaveden v roce 1997. Norská chůze s holemi nebo finská chůze s holemi jsou synonymem tohoto typu aktivity. Další jméno je severská chůze. Pojďme se trochu dozvědět něco o skandinávské chůzi: jak chodit a jaké vybavení potřebujete.

Vlastnosti chodící s holemi

Podle jedné z verzí tento typ fyzické aktivity poprvé popsal finský rodák Marko Kantaneva. Chůze a běhání používali lyžaři jako trénink mimo zimní sezónu. Kromě pomoci sportovcům připravit se na soutěže, byly prokázány výhody severské chůze pro zdraví lidí s velmi rozdílnou úrovní fyzické zdatnosti.

Chůze se skandinávskými tyčinkami je vynikajícím způsobem, jak posílit kardiovaskulární systém, přinést svaly do tvaru, získat sílu a energii.

Zvažte některé rysy této lekce:

 • Pohybujete se s větší váhou. Tyčinky váží trochu, ale po 30–60 minutách se i tato malá hmotnost bude zdát mnohem větší než na začátku chůze. To znamená, že zatížení svalů je závažnější než při normální chůzi.
 • Na každém kroku máváte rukou. To znamená, že kromě nohou bude fungovat i ramenní pletenec. Pro lidi s osteochondrózou a jen s pevným životním stylem je to velké plus: krevní oběh se zlepšuje v celém těle, trénují se svaly, které nejsou zapojeny do normálního života.
 • Pro dýchání bude zvedání rukou v každém kroku velmi užitečné - hrudník se rozšiřuje a při spouštění ruky se zužuje. Díky tomu jsou plíce lépe větrané. Plus k tomu bude zvýšení objemu plic v důsledku zvýšeného stresu. Výsledkem je zvýšená odolnost a lepší saturace tkání kyslíkem.
 • Nenechte se zastrašit slovy „zvýšená zátěž“ v předchozím odstavci. Rychlost a aktivitu pohybů můžete bezpečně ovládat.
 • Výrazně zlepšuje vaši stabilitu na silnici tím, že se opírá o hole. Vyvýšený nahoru. Pro lidi, kteří se vyvinuli nemoci pohybového aparátu, chůze na sever (také to nazývají) bude mnohem jednodušší než obvykle. To je dáno tím, že tělesná hmotnost je díky podpoře na tyčinkách přerozdělena.
 • A další plus spojený s holemi - když se dostanete do klidu, můžete se opřít o hole a vyhodit na ně podstatnou část své váhy. To významně snižuje zátěž na zádech, kterou budete okamžitě cítit.
 • Neexistují žádné kontraindikace pro skandinávskou chůzi. Nordic walking je považován za jeden z nejbezpečnějších sportů.
 • Technika severské chůze je jednoduchá a nevyžaduje zvláštní dovednosti.
 • Tento druh činnostivelmi efektivní z hlediska úbytku hmotnosti. Často se doporučuje snížit hmotnost. Aktivní běh však může být omezován nadměrnou váhou, nedostatkem přípravy kardiovaskulárního systému, problémy s klouby a páteří. Ale chodit - každý může. Severská nebo švédská severská chůze zde hodně pomáhá. Pokud jde o spotřebu kalorií, toto cvičení bude téměř odpovídat běhání. Kromě toho můžete jít mnohokrát déle než spustit.

Odpověď na otázku, co je to skandinávská chůze, stojí za to říct, že to není žádná zvláštní skandinávská, švédská nebo finská chůze. Všichni lidé se pohybují stejným způsobem - na dvou nohách. Právě zde používáte podporu na hůl s každým krokem.

Častěji chodíme s lyžařskými hůlkami, protože lidé nemají vždy možnost zakoupit speciální vybavení pro tyto účely. Ano, a máme dlouhou zimu, pro takové podmínky je docela vhodné spousta sněžných lyží. Pravda, už nebudou klepat na asfalt - bude to nepohodlné.

Výhody

Dnes se hodně mluví o severské chůzi. Někdo chodí s lyžařskými hůlkami, někdo vezme 2 hole a někdo si koupí pouze drahé vybavení předních značek. Později vám řeknu, které hole jsou lepší, a jak si je vybrat.

Co je tedy používání severské chůze:

 1. Zlepšení krevního oběhu.
 2. Výcvik na ramenou
 3. \ t
 4. Prevence osteochondrózy: posílení svalů, snížení zátěže páteře.
 5. Občas se zvyšuje možnost dlouhé chůzeužitečných vlastností ve srovnání se stejným průběhem. Ale negativní faktory, naopak, méně.
 6. Severská chůze pro důchodce je jedním z mála sportů, které mohou bezpečně cvičit bez zdravotních rizik.
 7. Dělá severská chůze je dobrá pro dýchací systém - je prokázáno, že plíce jsou vycvičené, větrané. To zajišťuje prevenci respiračních infekcí.
 8. Důsledkem předchozího oddílu je nasycení krve kyslíkem. Molekuly O2 budou dodány do každé buňky v těle. Stačí 40–60 minut chůze průměrným tempem.
 9. Osvědčené (a to platí i dnes) rehabilitační výhody. Severská chůze se používá jako rehabilitace po zlomeninách kyčle, kolen a holen. Lidé chodí s holemi, jako by s další podporou - a nejlepší stabilitu a snížení zatížení kostí společně růst.

Harm

Severská severská chůze přináší mnoho. Všichni o tom mluví, všichni pevně věří, že povolání je naprosto bezpečné. V zásadě to tak je. Jako vždy existuje několik „ale“.

A to je neomezené lidské nadšení, které může i při tak neškodném zaměstnání zabít srdce. Pokud budete chodit příliš tvrdě s holemi, můžete si ublížit. Kromě toho, pokud jste si špatné šaty - můžete se potit a chytit nachlazení. A můžete také sklouznout, rozbít hůlku, škrábnout na troskách.

Obecně existuje mnoho rizik. Všechny jsou však určeny vědomým faktorem, jako je tomu u severské chůze s holemiNeexistují žádné kontraindikace v lékařském smyslu. Samozřejmě byste neměli dávat cvičení lidem se závažným onemocněním srdce nebo pohybového aparátu.

Abychom minimalizovali rizika, postupujeme takto:

 1. Řádně vyberte tyčinky.
 2. Výběr oblečení a obuvi - vše by mělo být pohodlné a spolehlivé. To dává smysl utrácet peníze na jeden pár dobrých tenisek, na tom nemůžete ušetřit. Kvalitní obuv absorbuje pohyb, pohodlně sedí na nohou a bude vám sloužit minimálně 5 let. Jinými slovy, jeden pár dobrých bot je lepší než pár špatných.
 3. Věnujte pozornost svému blahu. Pokud se cítíte slabí, trpíte nachlaním, zraněni nebo jste unaveni - je lepší zůstat doma a zotavit se. Starší lidé se srdečním onemocněním nebo infarktem by měli chodit pomalu a postupně zvyšovat délku svých procházek.
 4. Na rozdíl od předchozího bodu byste neměli zrušit procházky kvůli špatné náladě nebo domácí práci. Vaše zdraví je na prvním místě. Nezapomeňte, co je užitečné, je severská chůze s holemi a jít do parku!

Správná technika

Nejzajímavější je nyní technika severské chůze. V tomto případě není speciální instrukce. Nečekali jste? Jediná dovednost, kterou budete muset začít, je chůze. Chůze s holemi je ve skutečnosti také nezbytná, když chodíte bez holí. Pouze přidané pohyby rukou.

Všetechnické otázky jsou zaměřeny pouze na zlepšení efektivity výuky. Můžete je sledovat nebo ne.

Představte si lyžování:

 • Alternativní stoupání, ramena a nohy se pohybují v opačných směrech, tj. Levá noha dopředu - pravá ruka dopředu a naopak. Stejně tak se vaše ruce budou pohybovat s holemi během severské chůze.
 • Pohyb paže vychází z ramene, ne z lokte.
 • Výška zvednutí ramene je asi 45 stupňů.

Obecně je tento pohyb přirozený, pro vás bude obtížné začít chodit jiným způsobem.

Neexistuje žádná taková jasná a jednoznačná vyhláška o tom, jak chodit severskou chůzí správně (pokud nejste finský lyžař, samozřejmě). Všichni lidé jdou jinak. Záleží na fyzické kondici. Někdo hází hůlkami a paličkami vesele a někdo, kdo je slabší, jde pomalu a periodicky táhne za sebou.

Přirozeně, musíte se trochu opřít o tyčinky a napnout ramenní opasek. Jinak se ztrácí celý význam toho, co jste s sebou vzali. Pak je lepší chodit.

Skandinávská chůze je běžná ve velkých městech. Jedná se o celý směr ve fitness, kde můžete nejen trénovat, ale také prodávat potřebnou munici. Pro lekce Skandinávská chůze s lidmi často trvá dost peněz.

Záleží tedy na vás, zda navštěvujete speciální školu. Možná budete pohodlnější zapojit se do týmu, kde bude trenér vaší vnější vůlí. Pokud jste v pořádku s motivací -můžete to udělat sami.

V metodě severské chůze se chůze na hubnutí neliší od jiných technik, které sledují jiné cíle. Hlavní věcí je pohybovat se aktivně tak, aby puls stoupal o něco výš než při normální chůzi. Pak můžete spálit více kalorií.

Když už mluvíme o technologii, můžeme říci, že pro skandinávskou procházku je pravidlo jedno - chodit s holemi.

Potřebuji rozcvičku?

Potřebujeme rozcvičku, než vyjdeme ze židle a jdeme do kuchyně? Zde jste odpověděli na otázku.

Samozřejmě, zahřívací pohyby nebudou nikdy zbytečné. Protahování kloubů a tahání ztuhlých svalů je vždy užitečné. Řekněme: nechť to není rozcvička, ale nějaký druh severské chůze ve formě cvičení. Vzhledem k tomu, že je velmi užitečné stát uprostřed lesa a provádět toto „nabíjení“.

Tento druh činnosti nevyžaduje žádné předběžné cvičení. Samozřejmě, pokud budete běžet s holemi - pak se opravdu potřebujete zahřát, stejně jako před sprintem.

V případě běžného chůze nebo zeštíhlujícího tréninku bude užitečné měnit rychlost kroků. Nejlepší je začít malý, postupně zrychlovat na 5-7 km za hodinu, nebo střídavé intervaly rychlých a pomalých pohybů.

Za prvé, musíte chodit pomalu, mírně zvedat tyčky s každým krokem. Na podporu neděláme moc. Ve 2–3 minutách zrychlíme a tyčinky se zvednou výš. Po 10 minutách můžete již pohybovat rukama do plné amplitudy. Tady jebude optimální trénink.

Ale cvičení je lepší uprostřed chůze nebo po něm. Vzali tyčinky, dali je dohromady a udělali dřepy (několikrát pohodlně), otočili tělo, mávali nohama, rukama, dokonce i šermem (prostě nikoho nezabil, na konci tyčí jsou ostré kovové zuby).

Tak se zahřívání před severskou chůzí chová samo.

Zařízení

Pro nordic walking s instrukcemi na holí není oblečení. Tam jsou tipy. Stejně jako neexistuje nordic walking s technikou hole.

Je-li ve vašem městě klub takové procházky, budou vám pravděpodobně nabízeny speciální klobouky, tenisky, kalhoty.

Ve skutečnosti si můžete koupit oblečení v každém sportovním obchodě. Je vhodný pro pěší turistiku. Můžete nosit běžné pohodlné oblečení podle sezóny. Zvažte míru zátěže, kterou chcete dát - pokud se aktivně pohybujete a potíte, musíte se oblékat snadněji než v případě neuspěchané chůze.

S palicemi je však obtížnější. Jak je vybrat, je podrobně popsáno v tomto článku. Jen nezapomeňte, že je lepší vzít Exel nebo Leki, Ergoforce. Délka se volí podle vaší výšky - vynásobte ji o 0,68 (u starších osob o 0,66) a zaokrouhlete na násobek 5.

Účinnost pro hubnutí

Chůze s hůlkou pro hubnutí bude mnohem účinnější než chůze. Současně budete trávit více kalorií, protože se budete muset pohybovat nejen nohama, ale i rukama.Jinými slovy, pokud praktikujete severskou chůzi, váha bude rychlejší.

Skandinávská hubnutí má také několik výhod oproti běhání. Například, když je člověk bolestivý na běh - to je jediný způsob, jak chodit kalorií (ano, tam je také rotoped).

Pravidla hubnutí severské chůze jsou:

 • Chodit každý den asi jednou.
 • Délka chůze je nejméně 40 minut.
 • Udržujte rychlost přibližně 5–6 km za hodinu.
 • Sledujte svůj puls. Optimální tempo bude takové, že nebudete moci klidně udržet konverzaci bez klepání dechem. A abych řekl jednoduchou frázi, měl byste být docela schopný.
 • Technika severské chůze je jednoduchá - chodit, jak dáváte přednost, a pohybovat rukama.

Z jakéhokoli fyzického výcviku, včetně skandinávské chůze, jsou výhody mnohem větší než možné nepříjemnosti. Pokuste se tedy pohybovat více, vést aktivní životní styl a dělat to, co se vám líbí.