Vše o kyselině mléčné ve svalech - příznaky a vylučování

Víte, že kyselina mléčná ve svalech způsobuje při cvičení pocit pálení? Z jejích svalů může ublížit a po zátěži. To je takový specifický pocit, který je známý každému, kdo kdy zvedl gravitaci. Spalování a bolest jsou hlavními příznaky hromadění kyseliny mléčné ve svalech.

Trocha teorie

Za prvé, glukóza je univerzálním zdrojem energie pro tělo. S pomocí enzymového systému těla se oxiduje na molekuly vody a oxidu uhličitého prostřednictvím tvorby meziproduktů. Současně se uvolňuje i ta energie, která je pro nás živá.

Existuje několik procesů pro rozklad glukózy: jedná se o glykolýzu, aerobní rozklad glukózy, atd. To není o tom nyní, nejsme ve třídě biochemie. Tyto procesy se liší zejména přítomností určitých meziproduktů.

Enzymy jsou molekuly pomáhající proteinům, které urychlují všechny biochemické reakce v buňkách našeho těla.

Mimochodem, zpracování glukózy se vyskytuje v každé buňce. Konec konců, každá buňka se chová jako nezávislá struktura, schopná poskytovat se jako dokonalý člověk. Dostává „příjem“ ve formě živin a"Stráví" pro své potřeby, aby žili dobře a pohodlně. Je to v kleci mnohem komplikovanější.

Člověk je aerobní organismus. To znamená, že nemůžeme žít bez vzduchu. K rozkladu glukózy potřebujeme kyslík. Ale některé z našich buněk se naučily žít krátce bez kyslíku.

Proto existuje aerobní cesta pro štěpení glukózy s tvorbou například kyseliny pyrohroznové (nebo pyruvátu) a anaerobní - za tvorby laktátu (stejné kyseliny mléčné). Svaly tímto způsobem získávají energii při těžké fyzické námaze, kdy je zásobování kyslíkem obtížné, ale je nutné pracovat.

Obvykle je proces odstraňování laktátu ze svalů před jeho akumulací. Pokud pocítíte pocit pálení, pak se jedná o symptomy, které kyselina mléčná akumuluje více, než je vyloučeno.

Laktát je kyselina, okyseluje prostředí, ve kterém se nachází. Receptory na svalových buňkách jsou podrážděné a cítíme ten samý známý pocit pálení.

Na internetu můžete najít informace, že laktát je iont kyseliny mléčné. Pamatujte, že v biochemii se laktát sám nazývá kyselina mléčná.

Spalování během cvičení

\ t

Při prvním tréninku dochází k poměrně rychlému spalování. V průběhu času se tělo přizpůsobuje zátěži a organizuje biochemický stroj tak, že se laktát rychle vylučuje ze svalů. A receptory nemají čas reagovat na svou vysokou koncentraci.

Zkušený sportovec nebo pocit krátkého pálení, nebonecítí ho vůbec.

Říká se, že působením takového nepříjemného pocitu ve svalech vzniká vytrvalost. Toto je pravdivý názor, ale je možné rozvíjet vytrvalost také jiným způsobem - pravidelností, přičemž každý trénink zvyšuje dobu načítání. Nemusíte snášet dlouhý pocit pálení. Postupem času vám pomůže zbavit se hromadění kyseliny mléčné ve svalech.

Spalování nestimuluje růst svalových vláken. Spalování v tomto případě neznamená růst. Je to jen, že vaše myofibrily "jedí" a uvolňují ATP, aby se dále zmenšily.

Mimochodem, aby vaše svaly fungovaly efektivněji, zásobujte sacharidy před tréninkem. Jinými slovy, mít svačinu. Pak bude zatížení efektivnější.

Pokud vaším cílem není přibývání na váze, ale ztráta hmotnosti, můžete své vnitřní rezervy použít jako rezervu. Ale pamatujte si, že trénink bude mnohem obtížnější. Za prvé, viditelně vysycháte zásoby glykogenu ve svalech a játrech a pak začnete ztrácet tuk. Chcete-li obnovit zdroje, stále musíte jíst sacharidy, pouze v menším množství.

Pro zvýšení vytrvalosti někteří sportovci užívají kreatin nebo připravenou kyselinu mléčnou. Nejčastěji se používá kreatin.

Kyselina mléčná ve svalech způsobuje poměrně silný pocit pálení. A čím více budete pracovat s tímto pálivým pocitem, tím silnější bude bolest, které se chceme zbavit.

Pokud máte pocit, že svaly jsou kyselé, odpočiňte si po cvičení déle. Pokud dojde k hořeníčasto začíná již při 3-4 opakování, před tréninkem a během ní jíst něco, co obsahuje rychlé sacharidy. To může být běžné jídlo nebo speciální sportovní nápoj.

Pokud se snažíte budovat svaly, je při cvičení váš nepřítel. Snažte se to dovolit tak zřídka, jak je to jen možné.

Režimy spánku a správná výživa obnovují zásoby glykogenu v těle. A to je klíčem k úspěšnému školení. Pokud přijedete do tříd v tělocvičně, abyste nespali nebo neměli hlad, prostě nebudete mít sílu a pálení nastane velmi brzy.

Bolest svalů po cvičení

Pokud se laktát nahromadil hodně (a to se stane, když jste podali velmi velkou a neobvyklou svalovou zátěž), ​​bolest se objevuje 3–4 hodiny po cvičení a zvyšuje se druhý den, kdy se začnou rozpadat mikrotrhliny ve svalových vláknech.

Hlavní příčinou této bolesti již není kyselina mléčná (je postupně vyplavována krevním oběhem), ale mikrotrauma svalových vláken. Toto je normální jev v silovém tréninku. Při hojení se sval stává větší a silnější.

Specifická bolest po dobu 1–2 dnů po silném zatížení naznačuje, že vaše svaly rostou.

A kyselina mléčná je meziproduktem anaerobního rozkladu glukózy. To způsobuje pocit pálení ve svalech během cvičení a může způsobit nepohodlí i po chvíli. Neovlivňuje růst svalů, ale zabraňuje práci.

Jak zkrátit dobu bolesti a pálení

\ t

Jídlo, spánek,nabíjení

Někteří kulturisté uvádějí, že trvání takové bolesti může být dramaticky sníženo užíváním glutaminu jako doplňků. Přidali bychom k tomu L-karnitin, který pomáhá rychleji rozdělit molekuly glukózy do svalů štěpením tukových buněk. A kreatin - významně zvyšuje rychlost vylučování kyseliny mléčné ze svalů.

Konzumujte správné množství BZHU ve vašem těle. Spát dost hodin. Zahřívejte se doma po cvičení. K odstranění kyseliny mléčné ze svalů je nutné ji „rozptýlit“ tělem krví.

Pijte dostatek vody. Krev se stává méně viskózním a snadněji se rozptýlí skrze tělo, rychle „omývá“ všechny její části, což také pomáhá zbavit se bolesti.

Sauny, horké koupele

Chcete-li se zbavit kyseliny mléčné, můžete navštívit saunu. To je účinná léčba bolesti a pálení. Pokud vaše tělo snáší prostředí s vysokou teplotou - tato možnost je pro vás. Po cvičení můžete sedět v sauně.

Doporučuje se, aby byl bazén s příliš chladnou vodou. Je velmi pohodlné a příjemné se ponořit po sauně, ochladit tělo a znovu se zahřát v sauně.

Místo sauny můžete využít horkou lázeň. Přiložte tam mořskou sůl, 10 minut si lehněte, pokud potřebujete tělo vychladnout, použijte studenou vodu.

Výše ​​uvedená opatření urychlují odstraňování kyseliny mléčné z těla a zvyšují krevní cévy. To vám pomůže nejen rychle se zbavit laktátu, ale také zlepšit vaši pohodu.

Masáž

Každá masérka ví, jak dostat kyselinu mléčnou ze svalu. Masáž okamžitě po cvičení nejen pomáhá uvolnit napjaté svaly, ale může také poukázat na kyselinu mléčnou z nich.

Po cvičení si udělejte masáž, která výrazně zlepší vaše zdraví. Nedoporučujeme nechat masážní terapeuty blízko krku. Ujistěte se, že má lékařský titul, nejen certifikát po 30denním masážním cyklu.

Režim výcviku

Školicí režim je prevence a léčba bolesti svalů.

Pozor na začátečníky! Aby nedošlo k poškození dojmu z posilovny po první návštěvě, vyložte náklad.

Za prvé, začněte malým měřítkem. Nechte je být pro vás snadné. Vaším úkolem je naučit se správnou techniku. Pak budete přibírat na váze a pracovat na zvýšení objemu vašich svalů.

Za druhé, věnujte pozornost počtu opakování. Nedostupný sval se snadno ponoří do laktátu po 3 sadách skládajících se z 10 opakování. Proto proveďte 2 přístupy. Možná vám kouč řekne, že máte přesně 3, nebo dokonce 4.

Uveďme příklad klasických chyb trenérů ve fitness klubu. Přišel nováček, který nikdy předtím nepracoval. Neexistují žádné svaly, žádná hmota, ani žádné síly. A trenér mu nabízí:

  • 10 krát stiskněte lhaní 3 sady.
  • Stiskněte na nakloněné lavici 3 sady po 12 krát.
  • Chov činek ... Počkej, ale už nemá sílu. Žádná síla!

Místo prázdného krku zavěsil trenér dalších 10 kg, protože 20 -je to podle jeho názoru příliš málo. Je to trenér.

V důsledku toho ten chlap dělá vše, co je v jeho silách. A kolikrát to bylo řečeno. A pak na týden vypadne z života. Bohužel je tomu tak často.

První měsíc školení, naučit se technologii, posílit svazky s malými váhami. První cvičení (a druhé) následují 2 sady všech cvičení. A pokud se chcete připravit na léto na měsíc - pak prostě zůstat doma.