Výběr a použití kreatinu - kdo ho potřebuje a na co

Kreatin je sportovní doplněk, který urychluje svalový zisk a zlepšuje sílu. Zvažujeme vlastnosti a roli kreatinu a v samostatném materiálu analyzujeme režim.

Vlastnosti

Látka byla objevena na konci 9. století a její účinnost jako sportovního doplňku byla uznána na počátku 20. století. To je aminokyselina, která se tvoří v našem těle, a také vstupuje do těla z potravy (například z červeného masa).

Doplňková látka působí v procesu školení jako „dobíjení energie“. Pokud se koncentrace kreatinu ve svalech sníží, účinnost tréninku se sníží. Nepříjemný pocit pálení ve svalech se začíná projevovat rychleji. Krátce na to nastane těžká únava. Často kvůli tomu musíte přestat cvičit. Příjem kreatinu tento efekt eliminuje, urychluje metabolismus a zvyšuje odolnost.

Například sportovec o hmotnosti 60 kg denně potřebuje 1,3 g kreatinu, což je 600 g červeného masa. Je nezbytné získat potřebnou látku pomocí sportovní výživy.

Úloha v těle

Jaká má doplňková látka:

 1. Zvýšení síly. S intenzivním cvičením, svaly potřebují velkou zásobu aminokyselin, aby mohly pokračovat v práci co nejefektivněji. Dlouhodobé užívání zvyšuje svalovou sílu azlepšuje výkonnostní trénink.
 2. Růst svalů Zvýšení hmotnosti kreatinu často dosahuje velmi impozantního výkonu a může být od 1 do 4 kg v prvním měsíci. Tyto výsledky jsou samozřejmě dosaženy pravidelným tréninkem a vhodnou dietou.
 3. Kvalita svalů. Kreatin zlepšuje úlevu, protože aditivum se váže na molekuly vody a postupně se hromadí ve svalech. Svaly se skládají z vody o 70–80% a kreatin jim pomáhá vypadat lépe.

Další výhody:

 • normalizace hladin cholesterolu;
 • léčba chronického zánětu;
 • ochrana nervového systému při silném stresu;
 • prevence různých onemocnění kostí a svalového systému;
 • růst atletické výkonnosti u vegetariánů;
 • zlepšila pohodu při onemocnění srdce.

V některých případech (s nízkou citlivostí na kreatin) nemá doplněk silný vliv na organismus, pouze mírně zvyšuje účinnost.

https://www.youtube.com/watch?v=kXE-wXn6qZc

Kdo potřebuje kreatin

Kreatin pomůže všem, kteří se podílejí na sportu. To bude obzvláště užitečné:

 1. Pro profesionální a amatérské sportovce. Kreatin dokáže rychle zvýšit atletický výkon, například při běhu na krátké a dlouhé vzdálenosti, při hrách a samozřejmě v profesionální kulturistice. Přísada je užitečná v těch sportech, které vyžadují zrychlení, skákání a trhání. Kreatin bude také účinný v týmových sportech, protože jsou charakterizovániintenzivní svalová kontrakce s krátkou dobou odpočinku.
 2. Rychlý přírůstek hmotnosti. S pomocí kreatinu můžete uspořádat dlouhé a intenzivní tréninky. Taková cvičení povedou k urychlení růstu svalů a zvýšení síly.
 3. Pro vegetariány. Kreatin je ideální sportovní výživa pro lidi, kteří odmítají živočišné produkty. Vzhledem k tomu, že nejí maso (hlavní zdroj kreatinu), musí tento doplněk užívat. To pomůže nejen v oblasti vzdělávání, ale také v oblasti zdraví.
 4. Pro snížení hmotnosti. Použití kreatinu zlepší výsledky tříd a v důsledku toho urychlí rozpad tuku.
 5. Udržet tělesnou zdatnost. Vzhledem ke všem výhodám kreatinu a jeho úplné bezpečnosti je ideální pro ty, kteří vedou zdravý životní styl a snaží se udržet dobrou kondici.

Jak si vybrat

Doplňková látka dostupná v různých formách. Nejoblíbenější jsou kapsle a prášek.

Obvykle sportovci zastaví výběr na prášku, protože je to více rozpočtu. Jeho nevýhodou je potřeba předchozí přípravy. Před použitím musí být prášek rozpuštěn v kapalině, což není vždy vhodné.

Forma doplňkové látky a výrobní společnosti mohou být vybírány na základě vlastních preferencí, ceny a dostupnosti. Tajemství účinnosti kreatinu je především v pravidelnosti jeho příjmu.

Vedlejší účinky

Kreatin je uznáván jako jeden z nejbezpečnějších doplňků. Má přirozený původ: nezávislev těle a je přítomen v potravinách.

Ve vzácných případech se po užití doplňku může objevit krátkodobé trávení. Tento vedlejší účinek indikuje abnormální funkci jater. To je důvod, proč jít k lékaři. Užívání doplňků nelze kombinovat s použitím alkoholických nápojů.