Poměry a měření v kulturistice - určujeme obvod kyčlí, hrudníku, pasu a dalších ukazatelů

Mezi začínajícími kulturisty je všeobecně známo, že kulturistika je ústředním bodem kulturistiky. Čím více svalového objemu, tím lépe. Ve skutečnosti je ukazatelem úspěšného sportovce správné proporce. Atleti s menšími objemy často překonávají „masivnější“ protivníky díky harmonické konstrukci figurky.

Pokud se rozhodnete zapojit se do kulturistiky, doporučujeme zaměřit se nejen na velké velikosti, ale i na estetiku a symetrii. O jakých parametrech by se mělo tělo snažit a jak je měřit nezávisle, uvedeme v článku.

Poměry v mužské kulturistice

\ t

Nejžádanějším typem postavy je „obrácený trojúhelník“ - široký ramenní opasek a úzký pas. Proto většina mužů usiluje o právě takové proporce, zcela zapomíná na ostatní parametry.

Například sportovci, kteří mají masivní horní část těla a nohy tak tenké jako zápasy, vypadají docela vtipně. Mezi nováčky je často další problém - „dno“ je před „vrcholem“ ve vývoji, což je také disproporce. V obou případech je nutná závažná oprava vzdělávacího programu.

Vyvinulo mnoho systémů pro výpočet „ideálních“ antropometrických ukazatelůmužských kulturistů. Uspořádejme nejjednodušší metodu. Nejprve změřte obvod hrudníku centimetrem. Předpokládejme, že tento parametr je roven 100 cm a vypočítáme zbývající hodnoty.

Pánev 90% objemu hrudníku = 90 cm
Pas 75% objemu hrudníku = 75 cm
Stehna 60% obvodu pánev = 54 cm
Palička 60% obvodu stehna = 32,4 cm
Předloktí 30% objemu hrudníku = 30 cm
Krk 38% objemu hrudníku = 38 cm

Můžete také použít tabulku sestavenou legendárním kanadsko-americkým trenérem, zakladatelem soutěže pana Olympie a zakladatelem Mezinárodní federace kulturistiky Joem Vaderem. Pro určení proporcí je nutné vypočítat individuální koeficient. K tomu je třeba rozdělit hmotnost (kg) výškou (cm) a porovnat získanou hodnotu s níže uvedenými údaji.

Poměr hmotnost /výška
0,34 0,36 0,39 0,42 0,44 0,47 0,50 0,53 0,57 0,60
Krk 35,6 36,8 38,1 39,6 40,9 42,4 43,7 45,2 46,5 47,8
Biceps 33,3 34,5 35,8 37,1 38,4 39,9 41,1 42,4 43,9 45,2
předloktí 27,7 28,7 30,0 31,0 32,0 33,3 34,3 35,3 36,6 37,6
Hrudník 92,5 96,3 99,8 103,4 106,9 110,5 114,3 117,9 121,9 125,5
Talia 69,3 72,1 74,7 76,2 80,3 82,8 85,6 88,4 91,4 94,2
Taz 83,3 86,6 89,7 93,0 96,3 99,6 102,9 105,9 109,7 113,0
Stehna 50,0 51,8 53,8 55,9 57,7 59,7 61,7 63,5 65,8 67,8
Shin 33,3 34,5 35,8 37,1 38,4 39,9 41,1 42,4 43,9 45,2

Měřením vlastních proporcí a jejich porovnáním s některou z výše uvedených tabulek můžete určit „zaostávající“ části těla. Na základě získaných hodnot se doporučuje sestavit tréninkový plán.

Podíl žen

Moderní dívky se snaží vypadat co nejtenčí. Klasická kulturistika mezi spravedlivým sexem proto není příliš populární. Ale rozšířenátělesná kondice- disciplína zaměřená na harmonický vývoj ženského těla, bez souboru extrémní svalové hmoty.

V tomto sportu neexistují jasné proporce a hmotnostní kategorie, jako v kulturistice mužů. Sportovci jsou hodnoceni přísně vizuálně. Jediná gradace účastníků - růst(158 cm /163 cm /168 cm /přes 168 cm).

I takové lehké podmínky hodnocení však vyžadují dlouhodobé kvalitní školení žadatelů. Pro dívky, které se nikdy nezabývají kulturistikou, doporučujeme věnovat pozornost " fitness bikinám ."

Hlavními ukazateli v této disciplíně jsou atraktivní vzhled, harmonická konstituce a nepřítomnost silně výrazného svalového reliéfu. Proto mohou začínající sportovci v krátké době dosáhnout konkurenční formy.

Poznámka: fitness bikiny naznačují přítomnost "základny". To znamená, že dívčí postava z přírody musí splňovat určité normy: dlouhé nohy, nízký obsah podkožního tuku, správný poměr objemů prsu, pasu a kyčlí. Cvičení a dieta by měly jen mírně upravit existující formu. Tato disciplína proto bohužel není pro každého. Ale ty dívky, které se rozhodnou profesionálně trénovat fitness bikiny, by měly zvážit následující principy:

 • Maximální ženskost . Silně vyvinuté latissimus dorsi svaly, prominentní deltas, úhlové quadriceps jsou všechny ukazatele sportovce-kulturista. Hlavním úkolem bikin dívek - vytvoření štíhlé siluety bez dobře definovaného svalstva. Proto kompetentně přistupujte k výběru mentora. Nejlepší je kontaktovat trenéry žen, kteří mluvili přímo v kategorii fitness bikiny.
 • Absence „kostek“ v žaludku . Do sportovců bikiny svalyTisk by neměl vyniknout. Samozřejmě, že tento sval vyžaduje studium, ale bez vytvoření jasné úlevy. V opačném případě může dívka "jít" mimo kategorii a nedostane se do soutěže. Proto doporučujeme zaměřit se na statické pásy a vakuum, a je nejlepší odmítnout točení výkonu pomocí závaží.
 • Dlouhé nohy . Vzhledem k tomu, že celkové proporce jsou hodnoceny ve fitness bikinách, první věc, na kterou se rozhodčí dívají, je dolní končetiny. Měly by být delší než horní část těla. Pouze s takovými údaji bude dívka schopna dosáhnout pozitivních výsledků. Sportovci s krátkými nohami, a to i na velkých platformách, vždy prohrají. Dívky musí vzít tento okamžik v úvahu, pokud se chystáte profesionálně cvičit fitness bikiny.
 • Ženská prsa . V tomto sportu je důležitou součástí těla, neboť doplňuje celkový obraz. Bohužel, cvičení ke zvýšení objemu hrudníku nebude fungovat. Pokud tedy nemáte od přírody přirozené atraktivní formy, ale chcete si vybudovat sportovní kariéru v „bikinách“, měli byste pravděpodobně přemýšlet o operaci, která by se měla zvýšit (my jen vyjadřujeme vnímané překážky a neříkáme nikoho, aby šel pod chirurgovým nožem).
 • Opracované hýždě . Tato část těla je jedním z hlavních, když je posuzují soudci. Můžete mít dlouhé nohy, krásnou hruď, plochý žaludek, ale pokud gluteální svaly vypadají nevyvinuté, můžete zapomenout na místa výher. Proto každý „bikinista“, který chce dosáhnout vysokéhovýsledky by měly provádět dřepy, plíce a tlapy nohou. Jako kardio je nejlepší použít jogging nebo chůzi v stepperu.

Pokud nechcete vystupovat na stupních vítězů, ale jednoduše se snažte přiblížit standardu „90–60–90“, budete lépe naladit na tonikum, aerobik, tanec, běžecká cvičení, disciplíny mobilních her, cyklistiku atd.

Nezapomeňte na vyváženou stravu. Kombinace aerobního tréninku a diety s nízkým obsahem sacharidů vám pomůže rychle se zbavit podkožního tuku a zpřísnit svaly těla. Hlavní věc - dělat to pravidelně.

Měření

Tento postup bude vyžadovat měřicí pásku. Pokud to nebylo po ruce, můžete použít krajky a školní pravítko. Podívejme se na hlavní parametry a místa jejich měření:

 1. Obvod hrudníku . Postavte se rovně, narovnejte záda. Hodit centimetr na záda. Měřící páska by měla procházet podél spodní části lopatky podél nejširších svalů a prsních bradavek. Napětí je lehké, aniž by došlo ke stlačení kůže. Měření se provádí na výdech.
 2. Objem kyčlí . Postavte se rovně, zvedněte jednu nohu k špičce. Chcete-li změřit obvod kyčlí, musíte stisknout centimetr v nejširší části (horní třetina, těsně pod hýždě). Utáhněte quadricepsy, lehce natáhněte pásku, fixujte hodnotu. Pak změřte svaly stehen na druhé noze.
 3. Obvod holeně . Narovnejte se, zvedněte jednu nohu k patě. Stiskněte na nejširšíčást centimetru pro měření svalů gastrocnemius, sevřete konec páskou a upevněte parametr. Opakujte s druhou nohou.
 4. Obvod ramen . V této věci je třeba vyjasnit. Lidé, kteří jsou daleko od sportu, mylně nazývají rameno hlavním kloubem paže a svaly, které ho pokrývají. Ve skutečnosti, rameno je celá horní končetina od okraje klíční kosti k lokti. Proto, aby bylo možné správně měřit ramena, musíte volně sklopit ruce a pak zakrýt bicepsy centimetrem uprostřed.
 5. Obvod předloktí . Chcete-li začít, ohněte loket v pravém úhlu a stisknout prsty do pěst. Pro měření předloktí je nutné připevnit pásku v nejširším místě (3-4 cm pod kolenním kloubem).
 6. Biceps Girth . Postavte se, zvedněte rameno až k rovnoběžce s podlahou, ohněte paži a napněte bicepsy. Posuňte centimetr na vrchol bicepsu, změřte a opakujte druhou rukou.
 7. Obvod pasu . Narovnejte se, narovnejte záda. Pro měření pasu připevněte centimetr k nejužší části těla. Zpravidla se toto místo nachází přímo nad pupkem. Výdech, ale netahejte do žaludku. Opravte hodnotu.
 8. Obvod krku . Změřte tento parametr pod chrupavkou štítné žlázy hrtanu.
 9. Obvod pánve . Chcete-li tento indikátor určit, stiskněte pásku do středu hýžďových svalů a do vyčnívajících částí stehenních kostí.

Kromě velikosti bicepsu a předloktí určují někteří sportovci tloušťku zápěstí. Ale tohleUkazatel je pravděpodobnější, že nebude sledovat výsledky, ale identifikovat predispozici k souboru svalové hmoty.

Dříve řada trenérů, založená na měření karpálních kostí, předpověděla úspěch sportovce v kulturistice. Vědecké důkazy o takové korelaci však neexistují.

Procentní podíl tělesného tuku

Tento parametr je volitelný, ale ne méně důležitý než vizuální svazky. Všichni kulturisté sní o získání „suchých“ svalů a spalování podkožního tuku. Je to zpravidla nemožné vzhledem k povaze lidského těla. Proto je základní tréninková strategie většiny sportovců nejprve posílena váhový přírůstek (tuk, voda, sval) a pak přísné „sušení“, vypalování všeho, co je zbytečné.

Stojí za zmínku, že tělesný tuk je mimořádně důležitý pro normální fungování těla:

 • Za prvé, jsou to dodávky energie pro „černý“ den.
 • Za druhé, chrání vnitřní orgány před podchlazením.
 • Za třetí, akumulují některé užitečné látky.

Extrémní snížení tělesného tuku může nepříznivě ovlivnit zdraví. Profesionální sportovci proto provádějí tvrdé „sušení“ pouze během období přípravy na závody.

Zpravidla se vizuálně vyhodnocují ztráty hmotnosti. Je však možné stanovit množství podkožního tuku pomocí speciálního zařízení - posuvného měřítka.

Princip činnosti nástroje je založen na určení tloušťkykožní záhyb. Jediným minusem třmenu je omezené použití - indikátory budou spolehlivé pouze pro osoby s normálním indexem tělesné hmotnosti (18,5–25 kg /m²).

Normy tělesného tuku:

Věk Muži Ženy
Do 30 let 10–15% 12–20%
30–40 let 15–23% 16–25%
40-50 let 18–25% 22-30%

Doporučení

Následující tipy pomohou co nejpřesněji měřit:

 • Profesionální sportovci musí určit pokrok měřením 1 krát týdně. Nejlepší v pátek.
 • Naneste centimetr na stejné místo. V opačném případě se výsledky budou lišit.
 • Každý parametr by měl být měřen nejméně třikrát. Tím se vyhnete nesprávným ukazatelům.
 • Postup měření se nejlépe provádí ráno nalačno. V této době jsou svaly uvolněné a mají přirozený tvar.

Pro zaznamenání pokroku si deník. Zaznamenejte výsledky každého testu a připojte vlastní fotografie. To vše pomůže sledovat růst svalové hmoty a bude dále motivovat k výkonu.

Parametry slavných sportovců

Hodnoty jsou v centimetrech a kilogramech:

Sportovec Výška /Hmotnost Krk Biceps Prsa Thalia Stehenní Shin
A.Schwarzenegger 188/115 - 56 145 81 71,5 50,5
Lou Ferrigno 197/118 - 55 145 - 74 48
I. Poddubný 184/120 50 45 134 104 70 47
G. Gakkenshmidt 176/93 50 47 125 85 68 -
D. Yates 181/114 - 57,5 ​​ 145 - - 55
S. Oliva 179/102 - 54 140 75 73 47