Co dělat, když svaly po tréninku zranily - bolest ve službě pokroku

Po cvičení se zranily svaly - to je typická situace. Po neobvykle velkém zatížení je charakteristická pálivost a bolestivost. V závislosti na povaze bolesti se příčiny mohou lišit. Je to dobré nebo špatné a jak se s tím vypořádat - pojďme pochopit.

Pokud není bolest, je to normální?

Můžu cvičit bez bolesti? Ano, pokud je zátěž pro vás známa a nezvyšuje se. Například při tréninku na hubnutí nebo jen na udržení kondice. Měly by při masovém tréninku ublížit svaly? Ano, kdyby opravdu odvedli dobrou práci.

Den po každém cvičení, což znamená neobvyklé nebo zvýšené zatížení, svaly začínají bolet. To jsou rysy naší fyziologie.

Tělo se však rychle přizpůsobí zátěži, což může způsobit ztrátu bolesti. To znamená, že pokrok se zastavil. Když svaly nebolí - jsou v komfortní zóně. A v této zóně není pokrok. Tak onemocnělsval po cvičení nemusí být nutně. A to určuje kvalitu vaší práce v tělocvičně.

Různé typy bolesti po cvičení

Kombinujte všechny bolesti po zátěži ve dvou skupinách:

 1. Traumatická bolest.
 2. Výsledek tvorby kyseliny mléčné a mikrotraumat svalových vláken.

Bolest může být podobná, ale existují značné rozdíly, kterými můžete rozpoznat jejich příčinu.

Úrazy

Bolí nějaký sval po tréninku dlouho? To může být známkou zranění. Základním rozdílem tohoto typu bolesti je lokalizace bodu. Bolí jen poškozenou část svalu, ne celé tělo, jako po tvrdém tréninku.

Traumatická bolest má jeden významný rozdíl od svalové „acidifikace“ - doby zotavení. V závislosti na závažnosti poškození svalového vlákna může bolest zmizet po týdnu, nebo nemusí trvat měsíce. Pochopení toho, co to bylo, přichází již za 3-4 dny. Během této doby přechází obvyklá bolest a svaly jsou připraveny na nový trénink.

Újma zanechává dlouhou značku. Bolest se objeví, když je poškozený sval snížen. V těžkých případech trpí sportovec a v klidu a nad poškozenou oblastí se objeví zarudnutí, modré, otok.

Předchůdcem zranění je obvykle akutní bolest během cvičení. Pokud budete trénovat dál, ignorovat to, můžete si hodně ublížit. Poslouchejte sebe, své tělo.

Jak se zbavit svalové bolesti po cvičení v tomto případě? Anestetické masti, izolace motorů pro prvních pár dní nebo dokonce týden, a pak malá zátěž pro zlepšení krevního oběhu. V těžkých případech okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Takže, pokud po cvičení vaše svaly jsou bolavé po dlouhou dobu, jste zraněni. Pokud je bolest pekelná - musíte jít k lékaři, který poprvé může předepsat nervovou blokádu. V ostatních případech můžete dělat bez lékaře. Jen dávejte bolavý svalový klid a pohodlí.

Pokud vaše svaly po tréninku velmi ublížily a všimnete si, že se pod kůží něco změnilo (svalová hmota byla přerozdělována, něco se kolem kostek „valilo“) - okamžitě jděte k traumatologovi nebo chirurgovi.

Acidifikace a mikrotraumata vláken

\ t

Během anaerobní práce vzniká ve svalech kyselina mléčná, která způsobuje charakteristickou bolest (pálení). To je důvod, proč svaly po cvičení bolí. Tato bolest se projevuje po těžkém cvičení a může trvat několik hodin.

Dokud je ve svalových buňkách přítomna kyselina mléčná, budete cítit bolest a pálení. A čím intenzivnější a neobvyklejší jste měli trénink, tím více této bolesti.

Přirozeně, spolu s kyselinou mléčnou, mikrotraumata silně ovlivňují pocity - přerušení jednotlivých svalových vláken. Někdy po cvičení se zanícují a pak se přirozeně hojí. Na této úrovni probíhá hojení.dost rychle - pár dní. Jedná se o tzv. Odloženou bolest. To je důvod, proč se svaly po fyzické námaze po jednom či dvou dnech zranily.

Tyto bolestivé pocity se objevují následující den po cvičení, na rozdíl od akutní traumatické bolesti, která se okamžitě projevuje.

Shrneme, proč svaly zraňují: může to být trauma (akutní bolest, objevuje se okamžitě), okyselení (pálení, objevení se po cvičení), mikro-zánět poškozených vláken (objeví se po 1-2 dnech).

Když svaly začínají bolet

Bolest se může objevit den po cvičení, druhý den nebo o několik hodin později. Vše záleží na tom, jak tvrdě a tvrdě jste cvičili. Váš trénink má přímý vliv na to, jak moc budou vaše svaly zítra zraněny a jak dlouho vydrží.

Jak předcházet tréninkové bolesti

\ t

Bolest svalů po cvičení je nevyhnutelná věc. Nelze mu zabránit, ale co nejvíce zmírnit - je to možné. Zaměřme se na známé období, kdy svaly po prvním tréninku zranily, protože v tomto okamžiku hrozí nebezpečí, že se stanete rozčarovanými z užitečného podniku.

První trénink by měl být prováděn velmi pečlivě a správně dávkovat zátěž, jinak by byla bolest svalů po tréninku jednoduše nesnesitelná a ztratíte nadšení na dlouhou dobu.

Pokud vaše svaly po tréninku špatně zranily, znamená to, že jste zátěž nesprávně dávkovali. Ti, kdo takové pocity nikdy nezažili, je těžké určit, co se děje a proč.

Je nežádoucí zaměřit se na začátečníky na vaše pocity, protože bolest se neobjeví okamžitě. Během tréninku se bude zdát, že můžete ještě udělat několik přístupů. To je případ, kdy nováček nemusí pozorovat linii mezi acidifikací a zraněním.

První lekce, kterou potřebujete udělat celý program ve 2-pásmovém režimu, a váha, kterou si vyberete tak, abyste cítili zátěž, nic víc. To je dostatečné pro to, aby se svaly nepřeháněly.

Vycvičený sportovec vnímá zátěž jinak - už sám cítí všechno, může si sám vybrat zátěž pro sebe. A dokonce i on může mít po cvičení svalovou bolest.

Tímto způsobem můžete snížit bolestivé účinky při dávkování.

Jak odstranit bolest, pokud se již objevila

Svalová bolest po cvičení a jak se jí zbavit:

 1. Pomoc při urychlení odstraňování kyseliny mléčné prostřednictvím výživy.
 2. V důsledku masáže a oteplování.
 3. Vzhledem ke snadnému tréninku.
 4. S pomocí spánku.
 5. Masti, tablety.
 6. Farmakologie (vysoce odrazená).

Jak chápete, k problému musí být přistupováno komplexně az různých úhlů. To znamená, že tato otázka může být rychle vyřešena kombinací výše uvedených bodů, s výjimkou snad poslední.

Potraviny, které pomáhají zbavit se bolesti

Složení buněk našeho těla přímo závisí na tom, co jíme a pijeme.

 • Za prvé, musíte pít hodně vody, aby produkty metabolismu mohly být z těla rychleji odstraněny.
 • Zadruhé, musíte uvésttělo potřebuje potřebné množství „stavebního materiálu“, aby se svaly rychleji zotavily.

Vysvětlením druhého bodu můžeme říci, že musíte jíst dostatek bílkovin, správné sacharidy a mít jistotu, že máte vitamíny. Aby se snížila pravděpodobnost traumatické bolesti, je žádoucí zahrnout do dietních potravin, které jsou užitečné pro vazy a klouby (olejové ryby, mléčné výrobky atd.).

Masáže a sauna

Co mám dělat, když mi po cvičení ublížily svaly? Získejte masáž! Další možností je návštěva sauny.

Někteří doporučují koupání ve vaně, ale nepomáhá ani parní lázni. Nejvhodnější je finská sauna, po které můžete provést bodovou hydromasáž. Takový svazek vám nejen pomůže přenášet bolest po cvičení, ale také aktivuje metabolismus.

V ideálním případě uspořádat takové akce několikrát týdně. Pokud máte problémy s penězi nebo dostupnost takové parní lázně - jednou týdně je také přijatelná.

Tato metoda by se neměla používat u osob s kardiovaskulárními chorobami nebo jinými zdravotními omezeními.

Kardio

Aby se produkty rozpadu rychle dostaly z těla, musí být krev rozptýlena. To nám pomůže v této kardio zátěži a pravidelné gymnastiku, a pak - protažení nemocných svalů. Všimli jste si, že bolest se po zahřátí znatelně sníží?

Nepohybujte tepem a hodně se potte. Vaším úkolem jestačí rozptýlit krev do 15–20 minut.

Spánek

Prodloužený spánek má pozitivní vliv na regeneraci svalů. Aby nemusel být nemocný po dlouhou dobu - dostatek spánku v pohodlných polohách. A další důležitá poznámka - musíte jít do postele a probudit se současně.

Medicína

Aby nedošlo ke zranění svalů, můžete namazat bolestivé místo speciální mastí. Anestetická mast mírně snižuje bolest svalů.

Co jiného můžete udělat, pokud po tréninku vaše svaly opravdu bolí? Ibuprofen můžete užívat jako pilulku. Je to špatný zvyk praktikovat užívání pilulek stabilně, ale stále užíváte lék.

Někdy, zvláště pro začátečníky, teplota stoupá po dobu trvání syndromu bolesti a svaly mohou být bolestivé jeden týden. To se stane, když začátečník přetíží svaly v prvním tréninku. V tomto případě je v prvních dnech přípustné užívat ibuklin (často předepsaná 1 tableta denně), pak navštivte saunu. Hydro masáž v prvních dnech je nežádoucí - příliš mnoho bolesti.

Ibuklin působí jako protizánětlivé nesteroidní činidlo a má analgetické a antipyretické účinky. Je nemožné jít do sauny s teplotou, tak to zkontrolujte svým obvyklým teploměrem.

Pokud svaly nejsou tolik zraněny, je lepší bez mastí a léků.

Pokud tedy sval po tréninku bolí, co dělat: postupovat od stupně bolesti. Možná jen trpět? Samozřejmě, pokud to není zranění.

Farmakologie

Kdo sedí na farmě, z první ruky ví, jaký je magický účinek injekce. Metabolismus těchto lidí je výrazně zrychlen, konzumuje 5-7 tisíc kalorií denně, jejich tělo je schopno tolik vstřebat.

Zotavení od „chemiků“ je také rychlé - nezažívají takové zdlouhavé bolesti jako přirození sportovci. Dope - on a dope v Africe. Kvůli dosažení osobního pohodlí (dobrá postava) je chemie nevhodná a nebezpečná.

Doporučení

Pokud máte po tréninku dlouhé a silně bolavé svaly, měli byste být opatrní při těžké fyzické námaze. Možná máte nějaký druh vady ve složení pojivové tkáně, to je slabší, než by mělo být.

Pokud se často protahujete, má smysl se poradit se svým lékařem o dysplazii pojivové tkáně. Není léčen, můžete s ní žít normálně. Je to jen, že vaše tělo je křehčí, je třeba ho důkladně rozmíchat před tréninkem.

Abychom nemysleli na to, jak odstranit bolest, je lepší, aby nebyla tak silná. Je jasné, že kulturistika bez bolesti není kulturistika, ale stále:

 1. Dobře zahřejte - alespoň 5 minut tvrdého kardio cvičení, pak zahřejte každý velký kloub.
 2. Postupně se přibližujeme k pracovní hmotnosti. V případě potřeby provádíme několik průběžných přístupů pro 3-4 pomalé opakování.
 3. Po cvičení se vyhříváme v sauně (pokud neexistují žádná omezení zdraví), masírujte.

Mýty o bolesti

Pokud se vaše svaly zranilyškolení je dobré. Není to však vždy tak. Říká se, že není žádná bolest - není pokrok. Většinou je to pravda. Ale musíte zvážit povahu bolesti. Koneckonců zlomenina nebo prasknutí je také bolest. Namísto pokroku však dochází k neustálé regresi - konec konců, doba zotavení z úrazu je měsíce a roky.

Postarejte se o sebe a úspěšné školení!