Příčiny syndromu hruškového svalu, diagnostika a léčba

Syndrom hrušních svalů je neurologické onemocnění charakterizované nepříjemnými tahovými pocity v hýždích a dolních končetinách. Symptomy také zahrnují necitlivost v nohou, pálení v patě, silné napětí v nohách.

Hruškovitý sval je umístěn pod gluteus maximus. Má trojúhelníkový tvar. Z jednoho konce je připevněn k okraji křížové kosti, od druhé k plivnutí femuru. Hlavní funkcí je vypnout nohy.

Etiologie onemocnění

\ t

Hlavním faktorem rozvoje bolesti v hýždích je mačkání sedacího nervu. Narušení normálního fungování tohoto nervu je způsobeno nadměrným napětím svalů piriformis, které mohou nastat z různých důvodů:

 • hypotermie;
 • nesprávně dodané vstřikování;
 • patologie kloubů páteře a kyčle;
 • poškození pojivové tkáně v pánevní oblasti;
 • intenzivní cvičení.

Mezi důvody patří také oslabení svalstva gluteus v důsledku poranění nebo svírání kořene míšních nervů. V tomto případě se hruškovitý člověk pokusí převzít část zátěže velkého hýždí. V důsledku toho, co se stanepřepětí.

Diagnostika

Není snadné určit, že bolest vznikla v důsledku stlačení ischiatického nervu vlákny ve tvaru hrušky. To je způsobeno mnoha příčinami tohoto syndromu. V takové situaci může člověk daleko od medicíny zmást zánět s jinými chorobami.

Kromě toho se takové bolesti vyskytují pravidelně, například po chůzi nebo prodlouženém sezení na jednom místě. Přesná diagnóza by proto měla být prováděna pouze neurologem.

Specialista provádí zpravidla řadu manuálních opatření k identifikaci přítomnosti dotčeného syndromu. Běžnou technikou je například palpace postižené oblasti a identifikace bolestivých ložisek a těsnění ve svalech.

Současně se lékař učí od pacienta o předchozích onemocněních pohybového aparátu, operacích, sportovních úrazech. Jako pomocné metody se používají počítačová tomografie a ultrazvuk.

Léčba

Při absenci závažných patologických stavů lékař zpravidla diagnostikuje fyzické přetížení. Hlavní způsob terapie v tomto případě je předepsán odpočinek na několik dní. Je nutné opustit sportovní aktivity a dlouhé sezení na jednom místě. Doporučujeme snadné procházky a odpočinek v poloze na břiše.

Jestliže příčiny syndromu piriformis svalu jsou patologické změny, může neurolog předepsat jeden zléčebné metody popsané níže.

​​

Postisometrická relaxace

Jedná se o komplex cvičení v syndromu svalu piriformis, který umožňuje odstranit křeč z postiženého svalu a tím uvolnit zovřený nerv a zbavit se bolesti. Provádí se nezávisle doma:

 1. Posaďte se na okraj židle. Zvedněte "bolavou" nohu a položte jí kotník na opačné koleno. Nakloňte se dopředu. V dolní části zad a v hýždě by měl být pocit silného protahování. Zatlačíme lokty na vyvýšenou nohu, vydechneme a spustíme tělo dolů. S každým dalším výdechem se o něco opíráme. Provádíme až do maximálního natažení svalstva gluteus.
 2. Lehněte si na záda. Utáhneme koleno „nemocné“ nohy směrem k nám. Přitahujeme ho dlaněmi a provádíme krátké tahové pohyby, snažíme se přiblížit kyčle k břiše co nejblíže. Opakujte po dobu 30 sekund. Pak nechte koleno zvednuté, držte holeně a jemně ji vytáhněte nahoru. Pokračujeme půl minuty. Po dokončení cvičení, velmi hladce narovnat nohu a natáhnout na podlaze. Zbytek 30 sekund.
 3. Lehněte si na záda. Kolena ohnuté, nohy pevně na podlaze. Zvedněte „bolavou“ nohu a zatlačte ji kotníkem na opačné stehno. Z této polohy plynule otočte spodní část těla ve směru „zdravé“ nohy a zvedněte zvednutou nohu k podlaze. Otočte hlavu v opačném směru. V této poloze se zdržujte 1 minutu.
 4. Dostáváme se do hlubokého výpadu. Zároveň by měla „nemocná“ nohabýt vpředu. Pokud je to možné, stáhneme „zadní“ končetinu. Poté opatrně sklopte stehno dopředu před boční část na podlaze a lehněte si na něj žaludkem. V této poloze se zdržujte 1 minutu.
 5. Vstáváme na všech čtyřech, ohneme "bolavou" nohu v koleně a zvedneme ji. Pak zvedněte kyčle na stranu a narovnejte končetinu dozadu. Poté opakujeme všechny pohyby v opačném pořadí. Pohyb po dobu 1 minuty.

Během tréninku se vyhněte náhlým trhavým pohybům. Cvičení pro léčbu syndromu hruškového svalu by měla být prováděna nejméně 5krát týdně. Pro začátek stačí dvě kola. Postupně zvyšte počet tréninkových cyklů.

Léčba drogami

Pro zmírnění bolesti a zmírnění zánětu svalu piriformis se používají tyto léky:

 • antispasmodika (Maksigan, No-shpa, Tempalgin, Papaverin, atd.);
 • protizánětlivé (Finalgon, Viprosal, Teraflex, Hondroksid, atd.);
 • anestetika (Lidokain, Novocain).

Nedoporučuje se předepisovat léky pro těžké patologické stavy svalů piriformis. Nejúčinnější lék si v konkrétním případě bude moci vybrat pouze lékař na základě analýz.

Manuální terapie

Provádí odborník. Zahrnuje také masáž. Hlavním cílem těchto akcí je zmírnit napětí ze svalů piriformis, uvolnit ischiatický řev a obnovit normální krevní zásobení pánveoblastech. V kombinaci s léčbou léky poskytuje nejlepší výsledky při odstraňování onemocnění.

Fyzioterapie

Tento typ terapie se skládá z řady technik, které mohou zmírnit bolest, odstranit zánět a obnovit mobilitu a účinnost pacienta. Tyto metody zahrnují působení rázové vlny, elektroforézu, akupunkturu, akupunkturu laserem.

Lepení

Zavedení speciálních upevňovacích pásek (pásek) na postiženou oblast těla. Tento postup umožňuje uvolnit napjatý sval, zlepšit krevní oběh a snížit bolest.

V našem případě se pro léčbu syndromu piriformis svalů - kinesiotypingu používá speciální technika. Hlavní výhodou této terapie je zachování mobility pacientů.

Prevence

Nabízíme účinná doporučení ke snížení pravděpodobnosti vzniku závažné patologie svalů piriformis:

 • Snažte se trávit více času na cestách - chodit, dělat gymnastiku, cvičit.
 • Držte bederní teplo.
 • Chránit páteř před zraněním a pohmožděním.
 • Před cvičením dobře zahřejte celé tělo.
 • Po intenzivním tréninku protáhněte svaly nohou a hýždí.
 • Pravidelně navštěvujte maséra.
 • Pokud se zabýváte silovým sportem, dejte svému tělu dostatek času na obnovu všech tkání, jístplné

Pokud klidový stav a farmaceutické masti nemohou zmírnit bolest v hýždě, požádejte o pomoc neurologa. Návštěvu lékaře neprovádějte. V opačném případě riskujete zhoršení průběhu onemocnění.