Komplexní cvičení pro kolenní klouby a svaly - obnovení a posílení

Speciální cvičení pro kolena jsou součástí rehabilitačního programu po úrazech, zlomeninách a artritidě, aby se obnovila pohyblivost a síla svalů, poskytovala flexe a prodloužení nohou v koleni. V tomto článku nebudeme říkat, jak něco pumpovat, protože je věnován problematice rehabilitace.

Co ohrožuje zranění kolena

\ t

Obvykle sportovci, kteří zranili meniskus a vazy, přicházejí k traumatologovi s bolestí v koleni. Zbývající část se týká specialisty po komplexních zlomeninách. Někdy zlomenina nemůže být jednoduše omítnuta, zejména v koleni. Pravidelná sádra může trvale znehybnit nohu.

Aby se tomu vyhnuli, chirurgové správně sestavili zlomenou kost, vložili speciální protézy, špendlíky, aby vše správně rostlo správně a rychle.

Po odstranění omítky noha ztrácí pohyblivost. Zvláště po zlomenině kolene není pohyb nohou možný - bolí to. Svazky ztratily pružnost, flexibilitu. Člověk nemůže ohnout nohu ani na 90 stupňů. Zde přichází komplex léčebných cvičení, které pomohou posílit svalový systém a vazy regenerační nohy.

Pokud zanedbáme regenerační proceduryPoranění kolene může vést k úplné nehybnosti nohou a v těžkých případech k invalidnímu vozíku. To je důvodem pro potřebu rehabilitačních aktivit.

Všechna cvičení pro klouby mohou být prováděna doma pomocí fitness mat. Ujistěte se, že v místnosti nejsou žádné návrhy. Kolena nemohou být vystavena ani krátkému podchlazení.

Cvičení a technika

Jak jsme řekli, můžete dělat všechno doma. Doporučujeme si koupit obyčejný dětský míč a fitball. Pokud máte problémy s finančními prostředky, bude mít dostatek dětského míčku o průměru 15–20 cm, který si můžete zakoupit v každém obchodě pro děti. Míč by měl být lehký a měl střední tuhost (odhalíme tajemství, použijeme jej během některých cvičení). To bude stačit k obnovení fyzických vlastností nohou.

Rehabilitace je mnohostranný a složitý proces. Jako kolenní kloub sám.

Některé prvky komplexu pomáhají posilovat všechny svaly nohou, zatímco jiné rozvíjejí kloub izolovaně. Cvičení rozdělíme na cvičení, která obnovují svalový tonus, a ta, která zvyšují mobilitu samotného kloubu. Jedna věc, kterou nemůžete udělat, protože pohyb je poskytován celkové vlastnosti kolenního kloubu, vazů a svalů nohou.

Všimněte si, že pokud jste neměli žádná zranění, ale vaše kolena začala křupat, nebo cítíte bolest v nich, pak byste měli věnovat zvláštní pozornost rozcvičení před tréninkem nebo ráno, po probuzení. Začněme s tím.

Ranní gymnastika pro kolena

Níže je uveden soubor cvičení, jejichž cílem je obnovit mobilitu kolenního kloubu po úrazech a předcházet změnám souvisejícím s věkem.

Stupeň 1

 1. Jakmile se probudíte, zvedněte jednu nohu mírně nahoru, ohněte ji kolenem tak, aby nebylo těžké ji udržet ve vzduchu. Ohněte nohu do nejmenšího úhlu, narovnejte ji. Vytáhneme ponožku tak, aby lýtkový sval ztuhl. Udělejte toto cvičení pro každou nohu 10 krát.
 2. Nyní se ze stejné pozice pokuste nakreslit prst prstu. Pokuste se kroužit správně. Pozorně sledujte, co je vaše noha malba. V tomto případě by pohyblivost měla být pouze v koleně. Ankles se nedotýkají. Přitahujeme ponožku dopředu jako neviditelný kus papíru před vámi a nakreslíte si ji svým palcem. Nakreslete 5 kruhů ve směru hodinových ručiček a 5 proti. Opakujte to samé pro druhou nohu.

Takže teď jste připraveni vstát. Přejdeme k další části.

Fáze 2

Postavíme se blízko postele, nohy jsou od sebe vzdálené. Položte pravou nohu na špičku, těžiště je přeneseno na druhou nohu. Odtrháváme ponožku z podlahy tak, že volně visí ve vzduchu. Provádíme ohnutí a prodloužení nohy v koleně. Maximální ohyb, dotýkat se paty hýždí nebo zadní části stehna. Ohněte se do normálního stavu, aby nedošlo k poranění patelly. Pro každou nohu opakujeme cvičení 10 krát (pohyb sem a tam je považován jednou). Pokud stojí, dělá cvičení je těžké, můžete sedět na židli nebo hranělůžek.

Dále spusťte nohu na podlahu. Nohy spolu, ohněte tělo a vezměte obě ruce na kolena vpředu a položte na ně dlaně. Teď je vaším úkolem nakreslit si prstem kolena. Nakreslete 10 kruhů v jednom směru a 10 zpět.

A třetí cvičení - nakreslete kruh s prstem na podlaze. K tomu lehce zvedněte nohu tak, aby ponožka (a táhla dolů) volně visela nad podlahou. Nakreslete 5 kruhů ve směru hodinových ručiček a 5 proti němu. Udělejte to samé pro druhou nohu.

Výše ​​uvedený komplex je opatřením k prevenci omezení věku kolenní mobility.

Například sůl (nerozpustná) může být uložena v kloubu nebo nemusí být dostatek tekutin kloubů. Ano, vazy v průběhu času se zhutnily, ztratily pružnost a šlachy. Proto vám ráno ráno rozcvička umožní udržet vaše kolena v dobrém stavu.

Pro obnovení mobility můžete použít stejná cvičení.

Říkali jsme, že je nemožné vytvořit svaly na nohou s takovými cvičeními v obvyklém smyslu. Pro ty, kteří už delší dobu nejsou v pohybu, je nejvhodnější slovo „pump up“, spolu se slovem „strength“. Vezměme nyní soubor cvičení na posílení svalů a vazů kolenního kloubu.

Lékařský komplex pro obnovu a posílení kolen

Komplex obsahuje cvičení vztahující se k rehabilitačnímu programu po úrazech artrózy a kolena a pomáhá je posilovat.

Vložil koberec, opřel se o něj:

 1. Vytáhněte ruce za hlavu, dlaněmi otočené ke stropu, ponožky se protahují v opačném směru. Když se nadechnete, vytáhněte ponožky směrem k sobě a začněte střídavě přetahovat každou patu dolů (rovnoběžně s podlahou). V tuto chvíli se pánev trochu pohne - je to normální. Na výdechu opět ponoříme ponožky. Nedržte dech, jen si vzpomeňte, kdy vdechnout a kdy vydechnout.
 2. Ruce dolů dolů rovnoběžně s tělem. Zvedněte pravou nohu a zvedněte prst nahoru. Při vdechování ji táhneme směrem k sobě, když z ní vydechujeme. Děláme to 5 krát pro každou nohu, cítíme úsek v koleně.
 3. Ze stejné pozice začneme vyrábět „kolo“ - střídavě s každou nohou v 10 rotačních pohybech.
 4. Pak se „kolo“ provádí se dvěma nohami najednou - 20 kol. Nezapomeňte vytáhnout ponožku pryč od vás.
 5. Nyní spusťte nohy, ohněte je na kolenou o 100 stupňů (více než pravý úhel), roztáhněte kolena do stran. Nohy spolu. Toto cvičení se nazývá „motýl“. Zvedneme kolena a dáme je dolů - děláme to desetkrát.
 6. Z polohy na břiše táhněte koleno oběma rukama k žaludku. Zatlačíme a protáhneme tvář k kolenu. Tímto způsobem provádíme 5 protahovacích pohybů.
 7. Pak si oběma rukama zabalíme kolena a uděláme totéž.
 8. Ohněte nohy do ostrého rohu, od sebe oddělte ramena. Položíme pravou nohu na levé koleno a otočíme koleno pravé nohy na stranu a zpět. Provádíme 5-10 protahovacích pohybů. Pak udělejte totéž pro druhou nohu.
 9. Nyní je to těžší: když je jedna noha na koleni druhé - s poslední nohou, zvedněte obě nohy,dotýkat se prvního kolena na hrudi.
 10. Šířka ramen od sebe, snižte pravé koleno dovnitř (na levé straně) a dotýkejte se podlahy. Opakujte 10 krát pro každou nohu.
 11. Nyní potřebujeme míč (nebo válec). Posaďte se na židli, položte míč pod nohu. V důsledku pohybu kolenního kloubu ho posouváme tam a zpět, doleva a doprava. S každou nohou udělejte 10 pohybů ve všech 4 směrech.
 12. Posaďte se na podlahu a udělejte „motýla“ z sedací polohy. Ruce nepomáhají, jsou umístěny mezi nohama a drží nohu.

Uvedená cvičení pro kolena mohou být prováděna střídavě pro každou nohu nebo s partou, která řídí 3–4 cvičení pro každou nohu v řadě.

Doporučení

Konečně řada doporučení:

 1. Cvičení pro osteoartritidu kolenního kloubu jsou stejná.
 2. Poznamenali jsme, že se jedná o rehabilitační komplex. Přirozeně se jedná nejen o kolena, ale o všechny svaly nohou. Proto jsou kromě těchto cvičení stále ještě k dispozici různé možnosti chovu informací, „nůžek“ atd. Nedotýkají se kolenního kloubu, takže jsme je záměrně vynechali.
 3. Namísto míče můžete použít váleček a neotáčet ho na židli, ale ležet.
 4. Cvičení pro klouby jsou nepovinná. Jsou potřeba pouze v případě problémů s koleny. Když máte pocit, že vám kolena začínají přinášet potíže, je na čase si tento komplex zapamatovat.

Termín „čerpání“ znamená velké zatížení. Tady je to vyloučeno. Bude možné pumpovat nohy, když se vyskytnou problémykolena - tak zkuste, jestli už máte tyto problémy.